Wizje Europy w nigeryjskim filmie Nollywoodzkim

Edukacja międzykulturowa
Termin: 2019-02-04 19:00

Miejsce: Staromiejski Dom Kultury - Piwnica Largactil

Zapraszamy na spotkanie w cyklu KULTURY I POSTACI AFRYKI, które odbędzie się w poniedziałek 4 lutego o godz. 19.00 w Piwnicy Largactil Staromiejskiego Domu Kultury.

Temat spotkania:
WIZJE EUROPY W NIGERYJSKIM FILMIE NOLLYWOODZKIM

Żyjemy w mitach turystycznych i migranckich. Dla nas, turystów z Zachodu, z Europy, rajem jest tropikalna wyspa i plaża pod palmami położona na lazurowym morzu, na którą marzymy uciec od codzienności.

Dla Afrykańczyków rajem jest Europa, kontynent, na którym pieniądze rozdawane są w sklepach. Codziennie na przegraną walkę z morzem Śródziemnomorskim decyduje się kilkaset osób. Afryka żyje “European dream” podkręcanym przez przemytników i pośredników oferujących bardzo drogie i niebezpieczne szlaki wiodące przez pustynie, objęte wojną kraje takie jak Libia i kończące się przeprawą małą łodzią przez przez Morze Śródziemnomorskie.

W tym roku do Europy dotarło już drogą morską 156 osób. W 2018 w morzu zaginęło 1400. Około 5 milionów Afrykańczyków z Afryki Subsaharyjskiej mieszka już w Europie, zatem marzenia i wizje zdążyły się zweryfikować z rzeczywistością. Jak odpowiedziało na to popularne w Nigerii kino?

Prowadzenie: Olga Clarke - reżyserka dokumentalna, kultoroznawczyni karaibistka, zajmuje się postkolonializmem i narracjami Afryki Zachodniej w diasporze.

Wstęp wolny.

Kilka słów o programie Kultury i postaci Afryki

Piękna, ogromna i bardzo zróżnicowana Afryka dała początek całej ludzkości – według wielu źródeł pierwszy człowiek pochodzi właśnie z terenu Abisynii (obecnie Etiopia). Kontynent to 54 państwa, blisko 2 tysiące języków i dialektów -istny tygiel kulturowy, jeden z najszybciej rozwijających się regionów świata, miejsce tętniące różnymi rodzajami sztuki, w którym współistnieją wspaniałe parki przyrodnicze oraz nowoczesne metropolie, gdzie przenoszą się światowi liderzy nowych technologii.

Projekt Kultury i postaci Afryki odbywa się w cyklach rocznych i obecnie trwa już 6. edycja. Podczas spotkań poznajemy zróżnicowane kultury poszczególnych regionów Afryki, przenikanie tradycji i nowoczesności a także aktualne trendy kulturowe. Przybliżamy też szereg postaci ważnych dla kontynentu afrykańskiego – zarówno historycznych jak też bardzo aktualnych osobistości świata kultury i sztuki, nauki, społeczników, aktywistów itp. Organizujemy też warsztaty komiksowe, podczas których uczestnicy ilustrują biografię wybranej postaci, ważnej dla kontynentu afrykańskiego. Zebrane prace tworzą następnie wyjątkowy album komiksowy.

Zapraszamy do Piwnicy Largactil Staromiejskiego Domu Kultury na cykl spotkań w poniedziałki, godz. 19.00.

 

Kontakt: Paulina Zając, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 22 831 23 75 w. 141. Organizator - Staromiejski Dom Kultury. Partnerzy - Fundacja Adulis, Fundacja dla Somalii, Forum Kenijsko-Polskie, Centrala Central Europe Comics Art., Fundacja AfrykaConnect, Fundacja FilmGramm, Katedra Języków i Kultur Afryki Uniwersytetu Warszawskiego, Polskie Towarzystwo Afrykanistyczne. Patronat: Kontynent Warszawa, Etnosystem.pl, Afryka.org

 

 

Terminy


Termin: 2019-02-04 19:00

Wspierane przez iCagenda