Islam. religia, kultury, tradycje - spotkanie

Kultura Otwartości
Termin: 2019-01-21 18:00

Staromiejski Dom Kultury i Ośrodek Kultury Muzułmańskiej zapraszają w poniedziałek 21 stycznia 2019 r. o g. 18.00 do Piwnicy Largactil Staromiejskiego Domu Kultury na spotkanie poświęcone różnicom między kulturą a tradycją islamu. 

ISLAM. RELIGIA, KULTURY, TRADYCJE

W Mekce, najświętszym dla muzułmanów miejscu na Ziemi, kobiety i mężczyźni wspólnie, obok siebie, odprawiają religijne rytuały. Ramię w ramię okrążają świątynie -Kaabę oraz odprawiają modlitwy.

Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że wystarczy tylko wyjść poza teren Świętego Meczetu, aby znaleźć się w społeczeństwie, w którym kontakt między obiema płciami jest systematycznie ograniczany - osobne kolejki w sklepach czy restauracjach, osobna edukacja, miejsca rozrywek itp.

Czy taki schemat życia społecznego ma związek z islamem? A może coś wspólnego z islamem mają inne zjawiska kojarzone z Bliskim Wschodem oraz Afryką Północną, jak na przykład 'zabójstwa honorowe', albo zakaz edukacji dla kobiet, czy też obrzezanie dziewczynek...?

Czym jest islam? Czy wszelkie tradycje i zwyczaje praktykowane przez muzułmanów mają korzenie w religii? Czy możemy postawić znak równości pomiędzy religią a tradycjami?

Na te, oraz wiele innych pytań odpowie Nedal Abu Tabaq, Mufti Ligii Muzułmańskiej w RP, przewodniczący Muzułmańskiego Stowarzyszenia Kształcenia Kulturalnego. Urodził się w Arabii Saudyjskiej do której emigrowali jego rodzice, z pochodzenia Palestyńczyk. Po ukończeniu szkoły średniej w Kuwejcie, podjął studia medyczne w Polsce na Akademii Medycznej w Lublinie, na której otrzymał tytuł lekarza w 1997 roku. W 2004 roku ukończył studia teologiczno-prawnicze (Szariat) we Francji.  Jest współzałożycielem Ligii Muzułmańskiej w RP, w której sprawuje funkcję muftiego. Jako mufti, wydaje oficjalne interpretacje w sprawach życia religijnego i prywatnego, w zgodzie z zasadami islamu. Jest także dyrektorem oraz imamem Centrum Kultury Islamu w Lublinie. Aktywnie uczestniczy w dialogu międzykulturowym i międzyreligijnym poprzez wykłady, szkolenia, artykuły prasowe i publikacje, wywiady, udział w programach telewizyjnych oraz wydarzeniach krajowych i zagranicznych. Jest ojcem trojga dorosłych już dzieci. Ma wielu przyjaciół zarówno wśród wyznawców islamu, chrześcijaństwa jak i judaizmu. Jego pasją są filmy, a sukcesywnie spełnianym marzeniem – podróże. 

Wstęp wolny. 

 

 

 

Terminy


Termin: 2019-01-21 18:00

Wspierane przez iCagenda