Etiopskie słońce na afrykańskim niebie, czyli o sukcesach i upadku cesarza Hajle Syllasje I w cyklu Kultury i postaci Afryki

Kultura Otwartości
Termin: 2019-01-14 19:00

Zapraszamy na spotkanie w cyklu Kultury i postaci Afryki, które odbędzie się w poniedzialek, 14 stycznia 2019, o godz. 19.00 w Piwnicy Largactil, Staromiejskiego Domu Kultury.

Temat spotkania: 

Etiopskie słońce na afrykańskim niebie, czyli o sukcesach i upadku cesarza Hajle Syllasje I

 Hajle Syllasje I został cesarzem w 1931 roku, a wcześniej świat poznał go jako charyzmatycznego następcę tronu. Został obalony w trakcie rewolucji w 1974 roku, co zakończyło ponad dwutysiącletnią historię Cesarstwa Etiopskiego. Przez kilka dekad sprawowania władzy etiopski władca musiał zmierzyć się z wyzwaniami szybko zmieniającego się świata, dwóch wojen światowych, zimnej wojny i również zmieniających się oczekiwań własnych poddanych.

Hajle Syllasje przez lata walczył o zdobycie, a następnie o umocnienie władzy, dążył do wprowadzania własnej wizji modernizacji państwa. Przez ostatnie kilkanaście lat coraz częściej, zarówno przez własnych poddanych, jak i świat zewnętrzny, postrzegany był jako symbol problemów, które nie pozwalają na rozwój i unowocześnienie państwa. Władca przeszedł do historii jako postać złożona. Był wspaniałym politykiem, który rządził jedynym niepodległym państwem afrykańskim, został uznany przez rastafarian za boga, a dziennikarze, kiedy przestali pisać o nim jako o „nowoczesnym władcy na tronie starożytnego państwa”, stworzyli obraz bajecznie bogatego satrapy raczącego się szampanem i przyzwalającego na głodową śmierć tysięcy. Był też jednym z założycieli Organizacji Jedności Afrykańskiej, co łączyło się z rewolucyjną zmianą w postrzeganiu etiopskiej tożsamości. Hajle Syllasje zmuszony był zaakceptować, że pomimo pochodzenia z rodu Salomona, jest też Afrykaninem.

Do dzisiaj postać Hajle Syllasje I budzi emocje nie tylko wśród Etiopczyków, ale także na świecie.

Prowadzenie: dr hab. Hanna Rubinkowska-Anioł 

 

Kilka słów o programie Kultury i postaci Afryki 

Piękna, ogromna i bardzo zróżnicowana Afryka dała początek całej ludzkości – według wielu źródeł pierwszy człowiek pochodzi właśnie z terenu Abisynii (obecnie Etiopia). Kontynent to 54 państwa, blisko 2 tysiące języków i dialektów -istny tygiel kulturowy, jeden z najszybciej rozwijających się regionów świata, miejsce tętniące różnymi rodzajami sztuki, w którym współistnieją wspaniałe parki przyrodnicze oraz nowoczesne metropolie, gdzie przenoszą się światowi liderzy nowych technologii.

Projekt Kultury i postaci Afryki odbywa się w cyklach rocznych i obecnie rozpoczynamy już 6. edycję. Podczas spotkań poznajemy zróżnicowane kultury poszczególnych regionów Afryki, przenikanie tradycji i nowoczesności a także aktualne trendy kulturowe. Przybliżamy też szereg postaci ważnych dla kontynentu afrykańskiego – zarówno historycznych jak też bardzo aktualnych osobistości świata kultury i sztuki, nauki, społeczników, aktywistów itp. Organizujemy też warsztaty komiksowe, podczas których uczestnicy ilustrują biografię wybranej postaci, ważnej dla kontynentu afrykańskiego. Zebrane prace tworzą następnie wyjątkowy album komiksowy. 

Zapraszamy do Piwnicy Largactil Staromiejskiego Domu Kultury na cykl spotkań w poniedziałki, godz. 19.00.

Organizator – Staromiejski Dom Kultury

Partnerzy- Fundacja Adulis, Fundacja dla Somalii, Forum Kenijsko-Polskie, Centrala – Central Europe Comics Art., Fundacja AfrykaConnect, Jasmin - Stowarzyszenie Przyjaciół na Rzecz Współpracy Międzykulturowej, Katedra Języków i Kultur Afryki Uniwersytetu Warszawskiego, Polskie Towarzystwo Afrykanistyczne

 

 

Terminy


Termin: 2019-01-14 19:00

Wspierane przez iCagenda