WSPÓLNY POKÓJ - SEMINARIUM O TWÓRCZOŚCI KOBIET

Klub Literacki
Termin: 2019-01-24 18:30

Miejsce: Staromiejski Dom Kultury - Rynek Starego Miasta 2; Warszawa

WSPÓLNY POKÓJ - SEMINARIUM O TWÓRCZOŚCI KOBIET

10 stycznie 2019 r., godz. 18.30 - Piwnica Largactil
Spotkanie z Martą Madejską, autorką książki "Aleja Włókniarek".
Prowadzenie Łukasz Kaźmierczak.

"Reportażowa książka "Aleja Włókniarek", będąca efektem kilkuletniej pracy Marty Madejskiej, oddaje głos robotnicom łódzkich zakładów włókienniczych. Ujmuje kwestie emancypacyjne kobiet z różnych stron: ekonomicznej, społecznej, rodzinnej, seksualnej, zdrowotnej; na przestrzeni wielu lat: w wieku bawełny, w dobie kiełkującego kapitalizmu, a także w epoce Polski Ludowej. Na podstawie tych relacji można interpretować mechanizmy działania rynku pracy nie tylko z perspektywy feminizmu marksistowsko-socjalistycznego, lecz również z globalnego punktu widzenia, w odniesieniu do kobiet z Azji czy Afryki."

24 stycznia 2019 r., godz. 18.30 - Piwnica Largactil
Co utraciłyśmy w ogniu, co wyszło na jaw?
Prowadzenie Joanna Mueller.

Porozmawiamy o opowiadaniach argentyńskiej pisarki grozy Mariany Enriquez i amerykańskiej autorki feministycznej Roxane Gay. W swoich książkach - „To, co utraciłyśmy w ogniu” oraz „Histeryczki” - obie podejmują przede wszystkim tematykę przemocy i nierówności (ujętej intersekcjonalnie: na poziomie płci, rasy, klasy społecznej), przy czym każda z nich mierzy się z najtrudniejszymi doświadczeniami w swoisty, niepowtarzalny sposób. To, co u Enriquez wychodzi na jaw w stylistyce horroru czy opowieści grozy, u Gay - autorki m.in. książki „Bad Feminist” - jest demaskowane na poziomie psychologicznym (tytułową histerię uważa się przecież za przypadłość typowo czy wyłącznie kobiecą). Na spotkaniu porozmawiamy o różnych formach odzyskiwania głosu i sprawczości przez kobiety (jak mówi o sobie Roxane Gay: gwałt zabrał jej głos, a feminizm pozwolił jej go odzyskać).

Lektury: - Mariana Enriquez - „To, co utraciłyśmy w ogniu” (tłum. Marta Jordan, Wydawnictwo Czarna Owca, Warszawa 2017); - Roxane Gay – „Histeryczki” (tłum. Dorota Konowrocka-Sawa, Poradnia K, Warszawa 2018).

 

 

Terminy


Termin: 2019-01-24 18:30 - 2019-01-10 18:30

Wspierane przez iCagenda