PORTRET OSOBISTY VOL. 2

Galeria promocyjna
Termin: 2018-11-28 - 2019-01-05

Miejsce: Staromiejski Dom Kultury  |  Miejscowość: Warszawa

GALERIA PROMOCYJNA

PORTRET OSOBISTY VOL. 2

RAFAŁ MILACH
MACIEK NABRDALIK
MIKOŁAJ GRYNBERG

MAGDA WUNSCHE I AGNIESZKA SAMSEL

Otwarcie wystawy 28 listopada 2018 r. o godz. 18.00.
Wystawa czynna od 28 listopada 2018 r. do 5 stycznia 2019 r.
Kuratorki i autorki projektu: Katarzyna Sagatowska i Monika Szewczyk-Wittek

Oprowadzanie po wystawie:
- Mikołaj Grynberg i Rafał Milach - 8 grudnia 2018 r. godz. 13.00
- Magda Wunsche i Aga Samsel oraz Maciek Nabrdalik - 15 grudnia godz. 13.00

Celine fot Rafał Milach

Wystawa „Portret osobisty vol. 2” wieńczy projekt „Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z… vol. 2”, podczas którego znakomici polscy fotografowie - duet Magda Wunsche i Agnieszka Samsel, Mikołaj Grynberg, Rafał Milach oraz Maciek Nabrdalik wraz z bohaterami doświadczali istoty portretu fotograficznego i interpretowali ją w autorski sposób. Był to czas uważnego patrzenia - przede wszystkim na bohaterów zdjęć, ale także na samych fotografów. To już druga odsłona projektu, podczas której pojawiają się pytania dotyczące znaczenia portretu fotograficznego, eksperymentowania z treścią i formą, ale też próby sił między osobą fotografowaną a fotografującym. Jedno pytanie pozostaje niezmienne. Na ile jest to portret autora, a na ile bohatera.

Magda Wunsche i Agnieszka Samsel: “Każdy portret jest w jakimś stopniu osobisty. Powstaje na zderzeniu spotkania i osobistego podejścia fotografa i osoby fotografowanej, która wyraża się, manifestuje na swój własny, indywidualny sposób. To, co się wytwarza, jest odsłoną osobowości danej osoby. Takie spotkanie jest przyspieszoną formą wchodzenia w osobistą relację.”

Mikołaj Grynberg: “Portret zawsze jest osobisty, tak, jak osobiste jest patrzenie. Portretujący i portretowany - obie strony - znajdują się na ostatecznym obrazie. Ci, którzy twierdzą, że tak nie jest, wierzą w prawdę obiektywną. Tam, gdzie zamieszane jest postrzeganie, obiektywność dawno została pożegnana. Portretowanie bywa próbą sił albo współpracą. Niezależnie od tego, jak było w trakcie sesji - miło czy trudno - na koniec widz i tak ogląda ich wspólne dzieło.”

Rafał Milach: “Ponieważ nie wierzę w prawdę obrazu fotograficznego jako dowodu na istnienie, jestem sceptyczny jeżeli chodzi o prawdę o osobie portretowanej, którą oglądamy na zdjęciu. Fotograf jest zawsze agresorem, który zakłóca zastany porządek samą obecnością lub zdecydowaną ingerencją. Portretowanie korzysta z tego schematu, dlatego najczęściej jest odbiciem samego fotografa-reżysera, który sam nakłada lub prowokuje zakładanie maski u fotografowanej osoby. Mając świadomość tego procesu celowo ukryłem swoich bohaterów za scenografią, gestem i przedmiotem. Zbudowałem portrety opierając się o poszlaki i strzępy informacji koncentrując się na performatywnym wymiarze sytuacji, w której znalazłem się z bohaterami zdjęć.”

Maciek Nabrdalik: “Portret osobisty to dla mnie dokument spotkania dwojga ludzi w bardzo konkretnym momencie. Zderzenie ich doświadczeń, które byłoby inne dzień później i inne dzień wcześniej. To też dokument ich relacji. Bardzo mi zależało, by w przypadku tego projektu, nasze relacje były zrównoważone. Spotykaliśmy się w zupełnej ciemności, żebym nie musiał myśleć o odpowiednim świetle, czy korzystnych profilach. Nie chciałem, żeby te fotografie stanowiły jakakolwiek ilustrację. Nie chciałem, żeby próbowały opisywać czyjeś twarze, zajęcia, charaktery, czy „dusze”. Wierzę, że dla obu stron pozostaną dokumentem dobrego spotkania.”

„Portret osobisty...” jest częścią znanego już i lubianego cyklu „Wszyscy Jesteśmy Fotografami”. Podczas prac nad projektem powstały również filmy dotyczące sztuki portretu, których bohaterami byli zaproszeni fotografowie. Zrealizował je Piotr Małecki - fotograf, ale też reżyser filmów dokumentalnych.

Galeria Promocyjna - II piętro SDK, od wtorku do soboty: 11.00 - 18.00; w niedzielę: 13.00 - 17.00. Kurator Galerii: Kaja Werbanowska.

 

Adres:
Rynek Starego Miasta 2, 00-401 Warszawa

 

Mapa


 

Terminy


Okres: Od 2018-11-28 do 2019-01-05

Wspierane przez iCagenda