Tunezyjski rap – od marginalizacji do popularności w cyklu Kultury i postaci Afryki

Kultura Otwartości
Termin: 2018-12-04 19:00

Zapraszamy na spotkanie w cyklu KULTURY I POSTACI AFRYKI - wtorek, 4 grudnia, godz. 19.00, Piwnica Largactil Staromeijskiego Domu Kultury

Temat spotkania: 

Tunezyjski rap – od marginalizacji do popularności

Koniec 23-letnich rządów Ben Alego. Cztery tygodnie protestów, które zmusiły rządzącego twardą ręką prezydenta do ucieczki z kraju, to rewolucja w Tunezji na przełomie lat 2010-2011. Rewolucja przeciwko bezrobociu, biedzie i brakowi poczucia godności obywateli. Rewolucja, w której ogromną rolę odegrała muzyka, szczególnie tunezyjski rap. Rap był głosem młodzieży, ich sposobem na komunikowanie się z władzami w trakcie rewolucji i już po niej. Między innymi dzięki takim raperom jak El General, Psycho M, Klay BBJ, Weld el 15, Kafon, wielu obserwatorów i komentatorów wydarzeń politycznych nazywa rewolucję w Tunezji rewolucją rapową. 

Czy mają rację? W jaki sposób rap tunezyjskiej młodzieży mógł przyczynić się do sukcesu rewolucji w tym kraju w 2011 roku? Czy popularność rapu w Tunezji skończyła się wraz z zakończeniem rewolucji? Czym jest rap „dozwolony”, a czym rap „zakazany”?

O tunezyjskiej rewolucji, roli rapu w jej przebiegu oraz przemianach, jakim uległa ta muzyka na skutek wydarzeń polityczno-społecznych, opowie Samir Saadi, Tunezyjczyk mieszkający od ponad 8 lat w Polsce, aktywnie działający w warszawskich NGO-sach, współzałożyciel Jasmin – Stowarzyszenia Przyjaciół na rzecz Współpracy Międzykulturowej.

Wstęp wolny.

 

 

Terminy


Termin: 2018-12-04 19:00

Wspierane przez iCagenda