Hawana i Tokio - świat od świtu do zmierzchu

Dyskusyjny Klub Filmów Nieobecnych
Termin: 2018-06-19 19:00

Dyskusyjny Klub Filmów Nieobecnych Staromiejskiego Domu Kultury i Fundacja Sztuki Art-House zapraszają na cykl dokumentów zrealizowanych podczas wyjątkowego międzynarodowego projektu “ŚWIAT OD ŚWITU DO ZMIERZCHU".

HAWANA OD ŚWITU DO ZMIERZCHU - dokument jest zapisem jednego dnia z życia Hawany. Po mieście, od świtu do zmierzchu, oprowadza nas taksówkarz, który wyznacza linię narracyjną filmu. Z okna jego samochodu widać współczesny obraz Kubańczyków – starych, młodych, bogatych, biednych, wykształconych oraz tych, którym nie dane było się kształcić. Wszystkich łączy wewnętrzna mądrość, pogoda ducha i czasem trudna miłość do Hawany. 

Ważnym elementem filmu jest wszechobecna muzyka. Jak duch krąży po mieście i wciela się w różne przedmioty i postacie. Raz wydobywa się z radia, raz z instrumentów grajków ulicznych, innym razem przybiera postać podśpiewujących w pracy robotników, a jeszcze innym - bierze czynny udział w międzypokoleniowej dyskusji pomiędzy matką a córką. Nie zagłuszą jej ani strzały na strzelnicy, ani, coraz bardziej obecne w życiu mieszkańców, fale internetowe. I bez względu na formę, którą muzyka przyjmuje, zawsze łączy ludzi i nadaje rytm tętniącej życiem ulicy.

czas trwania: 60 min


TOKIO OD ŚWITU DO ZMIERZCHU - w tym filmie świt jest rzeczywiście przebudzeniem miasta. Ludzie wstają z łóżek i my chcemy na to patrzeć: jak śpią Japończycy? Potem poranna gimnastyka na ulicach i skwerach – tłumy przechodniów robią skłony, wymachy, podskoki. Zwyczajny obrazek, choć nagle w grupie ćwiczących pojawiają się nadzy zapaśnicy sumo. Olbrzymi. Dobroduszni. Ćwiczący razem z dziećmi i staruszkami. Właśnie ta podwójność obrazów jest najciekawsza. Pod cierpliwym spojrzeniem kamery zwykłe sytuacje, jak seans portretowy, wizyta w sklepie mięsnym czy w gabinecie wróża – objawiają swoje drugie, zagadkowe znaczenie. Gdzieś, między kadrami, kryje się inność, odrębność i niedostępność tego świata, mimo dobrze znanych, czasem nawet zbanalizowanych konturów.

Fragmenty filmu, w których pojawia się wątek zbiorowej pamięci, dotyczącej horroru wojny światowej czy niedawnej katastrofy w Fukushimie – stanowią silny kontrapunkt dla zwykłych, rodzajowych scenek tokijskiej codzienności.

czas trwania: 41 min

Wstęp wolny

www.wfdtd.pl

 

 

Terminy


Termin: 2018-06-19 19:00

Wspierane przez iCagenda