Warsztaty kulturowo-językowe: fulfulde i hausa

Edukacja międzykulturowa
Termin: 2018-05-22 19:00

We wtorek 22 maja o godz. 19.00 zapraszamy do Piwnicy Largactil SDK na warsztaty kulturowo - językowe: fulfulde i hausa w ramach Dni Afryki 2018.

Język hausa jest używany w Nigerii, Nigrze, Czadzie oraz innych państwach Afryki Zachodniej. Hausańczycy słyną z kultury handlowej, rzemiosła, np. tkactwa i wzornictwa oraz literatury i kultury popularnej. Uczestnicy poznają także podstawowe zwroty w tym tonalnym języku np. powitania, przedstawianie się, przysłowia oraz nazwy tradycyjnych potraw i strojów. Warsztat będzie także okazją do posłuchania hausańskiej muzyki filmowej Kanywood oraz przyjrzenia się bogactwu kulturowemu Hausańczyków!

Prowadzenie: Patrycja Kozieł (Katedra Języków i Kultur Afryki UW, Instytut Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN)

Język fulfulde (zwany także: fula, fulani, ful) jest językiem regionu Afryki Zachodniej, używanym przez ludy Fula od Senegalu po Kamerun i Sudan. Dzieli się na wiele dialektów. Klasyfikowany w obrębie grupy atlantyckiej języków nigero-kongijskich. Zapisywany najczęściej zmodyfikowanym alfabetem łacińskim w ortografii przyjętej w 1966 roku na konferencji UNESCO w Bamako. W niektórych rejonach Afryki do zapisu języka fula używa się także pisma arabskiego.

Prowadzenie w j. angielskim: Ahmadu Shehu (Katedra Języków i Kultur Afryki UW, Department of Nigerian Languages, Bayero University Kano, Nigeria)

 

 

 

Terminy


Termin: 2018-05-22 19:00

Wspierane przez iCagenda