Afrikaaps – pokaz filmu w cyklu Best of AfryKamera – Dni Afryki 2018

Dyskusyjny Klub Filmów Nieobecnych
Termin: 2018-05-18 19:00

W ramach Dni Afryki 2018 zapraszamy na projekcję z cyklu Best of festiwalu AfryKamera. W piątek 18 maja o godz. 19.00 w Piwnicy Largactil Staromiejskiego Domu Kultury wyświetlimy film

AFRIKAAPS

reż. Dylan Valley; produkcja-RPA, 2010; czas trwania – 52 min.

Muzyczna wędrówka, która prowadzi nas przez historię języka afrykanerskiego i jego kreolskiego pochodzenia. W „Afrikaaps” odkrywamy przeszłość kolorowej społeczności Przylądka oraz ich dążenia do odzyskania języka ‘oprawcy’ (języka afrykanerskiego) i uczynienia z niego języka wyzwolenia oraz samookreślenia.

Społeczność Przylądka wykorzystuje w tym celu hip-hop, komizm i sporą dawkę osobistej perspektywy. Film śledzi losy lokalnej grupy artystów, którzy na etapie produkcji przedstawienia teatralnego dochodzą do historycznych korzeni języka i losów afrykańskich czy malajskich niewolników na Przylądku. W rolach głównych, uważani za najlepszych muzyków RPA, m.in.: Jitsvinger, Kyle Shepard, Emile (z legendarnej ekipy ‘Black Noise’), śpiewający komik Moenier Parker czy poetycki geniusz Jethro Louw.

Niesamowity dokument, jedynie pokrótce i w bardzo luźny sposób prezentujący kwestie tożsamości kulturowej mieszkańców Kapsztadu. Otwiera oczy przeciętnego Europejczyka na problemy kulturowe Afryki, o których – w dobie walki o wodę, leki, jedzenie dla najbiedniejszych społeczności Trzeciego Świata – zdajemy się zapominać.

Festiwale, nagrody m.in.:
2010: MFF Dokumentalnych Encounters (Kapsztad) (II miejsce, Nagroda Publiczności)
2011: MFF Cape Winelands (Najlepszy Dokument Południowoafrykański), MFF Babel (Najlepszy Film)
2012: Południowoafrykańskie nagrody filmowe SAFTA (nominacja Najlepszy Reżyser)

Film miał premierę w Polsce podczas Festiwalu Filmów Afrykańskich „Afrykamera 2012”, w bloku „Rytmy Afryki”.

Dylan Valley
Ur. w Kapsztadzie (RPA). Dorastał słuchając hip-hop i tym od wczesnych lat angażował się muzycznie. Jeszcze w liceum wystąpił grając na didgereedoo na płycie formacji ‘Black Noise’ „Getcha on the Floor”. Po szkole rozpoczął studia filmowe na Uniwersytecie w Kapsztadzie. Jego praca dyplomowa „Lost Prophets” o rozpoznawalnej na całym świecie grupie hiphopowej ‘Prophets of da City’ pokazywano na szeregu festiwali w kraju, w tym na najważniejszym: Encounters. W 2007 zatrudnił się w firmie produkcyjnej Plexus Films jako operator i asystent reżysera, gdzie już po roku awansował na reżysera. Pracował też m.in. dla Al Jazeera jako reżyser dokumentów biograficznych. „Afrikaaps” to jego debiut dokumentalny.

WSTĘP WOLNY.

 

 

Terminy


Termin: 2018-05-18 19:00

Wspierane przez iCagenda