Makroud i inne przysmaki, czyli Tunezja na słodko - warsztaty w ramach Dni Afryki

Edukacja międzykulturowa
Termin: 2018-05-13 15:00

Niezależnie od zakątka świata słodkie przysmaki jada się wszędzie i każda kuchnia ma w tej kwestii własne tradycje.
Zastanawialiście się kiedyś, jakimi tradycyjnymi słodyczami może pochwalić się Tunezja? Z czego i jak się je przygotowuje? Czy Tunezyjczycy robią je sami w domu, czy raczej kupują w cukierniach?

Jeśli chcecie poznać odpowiedzi na te pytania oraz nauczyć się robić tunezyjskie słodycze, zapraszamy do udziału w warsztatach zatytułowanych „Makroud i inne przysmaki, czyli Tunezja na słodko”, organizowanych w ramach DNI AFRYKI 2018.

Warsztaty poprowadzi polsko-tunezyjska para, Adriana Palińska-Saadi i Samir Saadi z Jasmin – Stowarzyszenia Przyjaciół na rzecz Współpracy Międzykulturowej. Opowiedzą oni o różnych tunezyjskich słodyczach, o tym, jak się je przyrządza i co sprawia, że są tak słodkie i aromatyczne. Warsztaty będą też niezwykłą okazją, by wspólnie przygotować Makroudy, czyli słodkie, tunezyjskie ciasteczka wypełnione masą daktylową.

Warsztaty odbędą się 13 maja 2018 (niedziela) w godz. 15.00-19.00 w Piwnicy Largactil Staromiejskiego Domu Kultury (Rynek Starego Miasta 2, Warszawa).

Aby wziąć udział w warsztatach, należy wysłać zgłoszenie mailowe na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Liczba miejsc jest ograniczona. Udział w spotkaniu jest bezpłatny.

Współorganizatorami wydarzenia są Staromiejski Dom Kultury i Jasmin – Stowarzyszenie Przyjaciół na rzecz Współpracy Międzykulturowej.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

 

 

 

Terminy


Termin: 2018-05-13 15:00

Wspierane przez iCagenda