IMAGINE - MARTA BERENS, DOMINIKA GĘSICKA MICHAŁ PATYCKI, TOMEK TYNDYK

Galeria promocyjna
Termin: 2018-04-11 18:00 - 2018-05-06 23:00

Miejsce: Staromiejski Dom Kultury  |  Miejscowość: Warszawa

GALERIA PROMOCYJNA
 
IMAGINE
fotografia
 
MARTA BERENS, DOMINIKA GĘSICKA, MICHAŁ PATYCKI, TOMEK TYNDYK
 
Otwarcie wystawy: 11 kwietnia 2018 r. o godz. 18.00
Wystawa czynna od 11 kwietnia do 6 maja 2018 r.
 
IMAGINEOpowieści niesamowite, realizm magiczny czy autorska interpretacja rzeczywistości. Dziś już chyba nikt nie daje wiary, że fotografia jest odbiciem świata. Może chcieć próbować się do niego zbliżać. Może też, chcąc opowiedzieć o rzeczywistych problemach, szukać metafor i obrazowania bliższych bajce. Chce uciec od realizmu, by być bliżej prawdy. 
 
IMAGINE 1Berens, Gęsicka, Tyndyk i Patycki snują opowieści o konkretnych rzeczywistościach, przestrzeniach namacalnych, postaciach realnych. Na fotografiach niekoniecznie jednak widzimy tylko te miejsca, w których artyści byli, ludzi, których napotkali. Sposób ich obrazowania staje się furtką do wyobraźni oglądającego, do światów wyobrażonych, do swobodnej interpretacji. Przedmioty, terytoria, osoby, kształty pojawiające się na fotografiach są tropami, które każdego prowadzą do trochę innej opowieści. 
 
„Wejście znajduje się jeszcze w przestrzeni fizycznej – gdzieś w kulisach, między kotarami. Później otoczenie i sama podróż stają się coraz bardziej odrealnione”– tak o fotografiach Tomka Tyndyka (tekst do wystawy „Labirynt”, 2017) pisze Krzysztof Kowalczyk, który opisuje te prace jako fotograficzny labirynt, którym odbiorca – chcąc dotknąć wewnętrznego teatralnego świata – musi podążać. Podobnie jest u Dominiki Gęsickiej („This Is Not Real Life”, 2015–2017), która fotografuje Longyearbyen – największą miejscowość na Svalbardzie. 

IMAGINE 3

Poszukując istoty tego miejsca zdaje się poruszać ścieżkami biegnącymi przez zaskakujące tajemnicze przestrzenie, wytyczanymi przez przedziwne istoty, niczym w Krainie Czarów. Tak samo Marta Berens („Bajka”, 2012–2018) – portretując swoją córkę i jej otoczenie, pisze fotograficzną bajkę, która staje się tym właściwym światem przez nią dokumentowanym. 

IMAGINE 2

Tak jakby rzeczywistość zamieniła się miejscami z iluzją. I wreszcie słoneczne miraże Michała Patyckiego („The Sun”, 2017–2018), będące w rzeczywistości archiwalną fotografią mikroskopową przedstawiającą węgiel, którą autor zapożycza do swojej opowieści z archiwum Muzeum Geologii Złóż im. Cz. Poborskiego. Zestawia je z zapisem przestrzeni kopalnianych i nagle gubimy się w interpretacji jego pracy. Zderzenie to daje złudzenie apokaliptycznej atmosfery, kosmicznej wizji. 
 
Otwieramy drzwi, wchodzimy pewnym krokiem. Razi nas słońce. Obraz staje się nieostry. Budzi się wyobraźnia. 
 
Kuratorki: Katarzyna Sagatowska, Maga Sokalska
Artyści i kuratorki wystawy związani są z Instytutem Twórczej Fotografii w Opawie (Czechy).
 
 
Galeria Promocyjna - II piętro SDK, od wtorku do soboty: 11.00 - 18.00; w niedzielę: 13.00 - 17.00. Kurator Galerii: Kaja Werbanowska.
 
 

 

Adres:
Rynek Starego Miasta 2, Warszawa

 

Mapa


 

Terminy


Okres: Od 2018-04-11 18:00 do 2018-05-06 23:00

Wspierane przez iCagenda