Pół roku z bosymi babciami - pokaz filmowy

Dyskusyjny Klub Filmów Nieobecnych
Termin: 2018-03-20 19:00

Dyskusyjny Klub Filmów Nieobecnych SDK i Festiwal Filmów Afrykańskich AfryKamera zapraszają na pokaz z serii "Klasyki AfryKamery" zapowiadający 13. edycję Festiwalu AfryKamera.

We wtorek 20 marca 2018 roku o godz. 19.00 w Piwnicy Largactil Staromiejskiego Domu Kultury odbędzie się pokaz filmu

PÓŁ ROKU Z BOSYMI BABCIAMI

scen. i reż. Yasmin Kidwai
Produkcja: Indie; 2013
czas trwania: 56 min

Opis filmu:
Wzruszająca opowieść o samowystarczalności, szczerej chęci do nauki, odkrywaniu świata oraz dialogu międzykulturowym. Film pokazuje sześć miesięcy z życia kobiet z Tanzanii, Południowego Sudanu, Malawi oraz Liberii, które przyjechały do indyjskiej wioski Tilonia by nauczyć się budowy i instalacji paneli słonecznych. Na pół roku kobiety te staną się studentkami Barefoot College – uczelni, która w swe progi przyjmuje ubogie, często niepiśmienne kobiety, by dać im kwalifikacje w zawodach inżynieryjnych.

Fundamentem tego z pozoru niewielkiego projektu jest nadzieja, że idea, która zrodziła się w małej indyjskiej wiosce może mieć globalny zasięg, a innowacyjne rozwiązania nie zawsze pochodzą z krajów bogatych. Fascynująca opowieść o samowystarczalności, demistyfikacji technologii oraz emancypacji wykluczonych.

Festiwale, nagrody m.in.:
2013: MFF Zanzibar – Najlepszy Dokument, Nagroda Ousmane Sembene; MFF Delhi – Najlepszy Dokumentalne

2014: MFF New Hope (USA) - Najlepszy Dokument, MFF Kobiecych Chennai – Najlepszy Film, Najlepszy Reżyser

Biografia reżyserki:

Yasmin Kidawi: ur. w Indiach, twórczyni ponad 50 filmów dokumentalnych, które poruszają tematykę równouprawnienia kobiet, odpowiedzialnej turystyki czy wykluczenia społecznego osób starszych. Reżyserka ta międzynarodowe uznanie zdobyła filmami ukazującymi emancypację kobiet w patriarchalnym społeczeństwie Indii. Oprócz pracy związanej z filmem Yasmin Kidawi jest zaangażowaną aktywistką społeczną.

 

WSTĘP WOLNY

 

 

Terminy


Termin: 2018-03-20 19:00

Wspierane przez iCagenda