Co przysłowia i bajki Hausańczyków mówią o nich samych? w cyklu Kultury i postaci Afryki

Kultura Otwartości
Termin: 2018-03-26 19:00

Zapraszamy na spotkanie w cyklu Kultury i postaci Afryki - poniedziałek 26 marca godz. 19.00, Piwnica Largactil Staromiejskiego Domu Kultury.

Temat spotkania:

CO PRZYSŁOWIA I BAJKI HAUSAŃCZYKÓW MÓWIĄ O NICH SAMYCH?

Przysłowia i bajki funkcjonują we wszystkich kulturach świata. Te tradycyjne pod względem formy jak i treści utwory pozwalają dowiedzieć się wiele o kulturze, w której powstały. Mieszkający głownie w północnej Nigerii Hausańczycy są dumni ze swego literackiego dziedzictwa. W szczególności cenią umiejętność pięknego wysławiania się i znajomość przysłów. Nikt nie jest w stanie zliczyć wszystkich powiedzeń, z których płynie ludowa mądrość zbierana przez pokolenia. Jak dobrze żyć? Jak być szczęśliwym? Jak unikać kłopotów? Rad na ten temat udzieli Hausańczykowi zapewne jedno z przysłów.

Bajki Hausańczyków mają charakter dydaktyczny i moralizatorski tak jak polskie, ale czy to znaczy, że uczą tego samego? Czy zając zawsze kojarzy się z tchórzostwem a promienie słońca z odpoczynkiem? Uważna lektura bajek i przysłów pozwala poznać świat, w którym żyją Hausańczycy – gdzie mieszkają, co jedzą, czym się zajmują, w co wierzą i co jest dla nich ważne.

Postaramy się także odpowiedzieć na pytanie czy polskie przysłowia i bajki są do siebie podobne czy nie i z czego to wynika.

Prowadzenie - Patryk Zając, Katedra Języków i Kultur Afryki UW

Wstęp wolny.

 

 

Terminy


Termin: 2018-03-26 19:00

Wspierane przez iCagenda