Kulturowe znaczenie wschodnioafrykańskiej kangi w cyklu Kultury i postaci Afryki

Kultura Otwartości
Termin: 2018-03-19 19:00

Zapraszamy na spotkanie w cyklu Kultury i postaci Afryki - poniedziałek 19 marca godz. 19.00, Piwnica Largactil Staromiejskiego Domu Kultury.

Temat spotkania:

KOMUNIKACJA ZA POMOCĄ TKANIN. KULTUROWE ZNACZENIE WSCHODNIOAFRYKAŃSKIEJ KANGI.

„Kanga” to popularny element ubioru, obecny w garderobie kobiet mieszkających we Wschodniej Afryce. Prostokątna, kolorowa tkanina jest ozdobiona zróżnicowanymi wzorami – od motywów kwiatowych, przez zwierzęce, aż po abstrakcyjne geometryczne wzory i symbole współczesnej popkultury.

Historia obecności „kangi” we Wschodniej Afryce sięga XIX wieku, gdy pojawiła się na Zanzibarze. Wzory, którymi była ozdabiana, zmieniały się na przestrzeni lat. Jest to ceniony i popularny podarunek, który mężowie kupują swoim żonom, dzieci matkom, a kobiety obdarowują się nią nawzajem. Choć „kanga” jest noszona głównie przez kobiety i jest powszechnie kojarzona z możliwością zrobienia z niej nosidła dla dzieci, to ubierają ją również mężczyźni, choć tylko w obrębie swojego domu.

Najważniejszym elementem „kangi”, przesądzającym o jej znaczeniu, jest napis, który widnieje na każdej z nich – przysłowie lub motto, dzięki czemu ten niepozorny kawałek materiału urósł do rangi ważnego nośnika wartości kulturowych oraz środka komunikacji niewerbalnej.

Na spotkaniu przyjrzymy się dokładnie historii „kangi”, jej roli w kulturze suahilijskiej, a przede wszystkim jej funkcji jako środka komunikacji dla kobiet funkcjonujących w patriarchalnym społeczeństwie.

Prowadzenie - Maria Piotrowska, Katedra Języków i Kultur Afryki UW 

Wstęp wolny.

 

 

Terminy


Termin: 2018-03-19 19:00

Wspierane przez iCagenda