Baku i Wrocław od świtu do zmierzchu - projekcje

Dyskusyjny Klub Filmów Nieobecnych
Termin: 2018-02-20 19:00

DYSKUSYJNY KLUB FILMÓW NIEOBECNYCH

Dyskusyjny Klub Filmów Nieobecnych Staromiejskiego Domu Kultury i Fundacja Sztuki Art-House zapraszają na cykl dokumentów zrealizowanych podczas wyjątkowego międzynarodowego projektu „ŚWIAT OD ŚWITU DO ZMIERZCHU”

wtorek 20 lutego 2018 r, godz. 19.00 - Piwnica Largactil - Wstęp wolny 

„BAKU OD ŚWITU DO ZMIERZCHU” [czas trwania: 40 min]

Życie w Baku toczy się powolnym rytmem wyznaczonym przez namaz - muzułmańską modlitwę rytualną odmawianą wielokrotnie w ciągu dnia. Temu rytmowi podporządkowany jest każdy - od mechanika samochodowego po pracownika dynamicznej agencji reklamowej. W krajobrazie miasta ścierają się rozwój i tradycja. Kontrastują ze sobą przepych i skromność. Powstają nowoczesne wieżowce, okazałe gmachy muzeów, szerokie bulwary, ogromne apartamentowce - wszystko jednak ma swoją cenę. Bogactwo zbudowane jest na wydobyciu ropy naftowej, które niszczy krajobraz wokół miasta. W filmie zobaczymy epizod opowiadający o rodzinie, której wielopokoleniowy dom zaraz przestanie istnieć na rzecz nowej dzielnicy dla biznesu. Będą pożegnania i nostalgia za utraconym własnym miejscem na ziemi. Tradycja jednak pozostaje żywa jeśli zajrzy się w odpowiednie miejsca. Nadzieja kwitnie w dzieciach biorących udział w corocznym wspólnym praniu dywanów czy nauce pieśni ludowych na lekcjach śpiewu. Przyszłość też ma swoje miejsce w sercach mieszkańców - poznamy młodą dziewczynę snującą plany swoich zaślubin, a także będziemy świadkami tworzącej się przyszłości na tradycyjnym azerskim weselu. Czas jest wszechobecny w Baku. Każdy epizod tego filmu to podróż w przeszłość, przyszłość lub studium chwili.

„WROCŁAW OD ŚWITU DO ZMIERZCHU” [czas trwania: 40 min]

Wrocław to miasto o wielu wymiarach. Niegdyś niemiecki Breslau, stał się powojennym domem dla repatriantów lwowskich, aktualnie zaś jest Europejską Stolicą Kultury. Miasto obserwujemy z różnych punktów widzenia. Czasem jest to perspektywa obcokrajowców (między innymi obywatele Ukrainy, Białorusi, Szwajcarii, Izraela czy Palestyny), a czasem jego rdzennych mieszkańców. Spędzamy tu wyjątkowy dzień - rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. „Miasto spotkań” to hasło, które nadaje rytm temu wydarzeniu. Jedni spotykają się w zoo, a inni nad Odrą wędkując lub kibicując swoim pociechom podczas regat, a jeszcze inni w legendarnym barze „Miś”. 
Po Wrocławiu oprowadza nas „słowo” pod różnymi postaciami: ulicznego śpiewu zakochanych czy uczestników Marszu Niepodległości, świecącego neonu, gestów głuchoniemych, okrzyków małp i przede wszystkim głosem wrocławskiego radia, które dowcipnie komentuje rzeczywistość, nie raz ukazaną w krzywym zwierciadle.

 

 

Terminy


Termin: 2018-02-20 19:00

Wspierane przez iCagenda