Stambuł i Tokio od świtu do zmierzchu

Dyskusyjny Klub Filmów Nieobecnych
Termin: 2018-01-23 19:00

Dyskusyjny Klub Filmów Nieobecnych Staromiejskiego Domu Kultury i Fundacja Sztuki Art-House zapraszają na cykl dokumentów zrealizowanych podczas wyjątkowego międzynarodowego projektu “ŚWIAT OD ŚWITU DO ZMIERZCHU".

STAMBUŁ OD ŚWITU DO ZMIERZCHU - dokument opowiada historię rybaka, który wyrusza o świcie na połów ryb na pięknym Bosforze. Poznajemy męski świat poprzez wizyty w kawiarniach, gdzie popijając turecką herbatę, mężczyźni grają w karty i rozmawiają o życiu. Kobiety w tym czasie biorą udział w słynnym stambulskim Fashion Nigth Out - w czasie którego znane marki odzieżowe urządzają pokazy mody oraz sesje fotograficzne.

Zaglądamy również do zwykłych domów tureckich - 90-letnia pani, która codziennie o poranku uprawia fitness. Jesteśmy świadkami pięknej sceny miłosnej - mąż opiekuje się chorą na stwardnienie rozsiane żoną. Poznajemy również kurdyjską rodzinę, wyplatającą wspólnie w swoim małym mieszkaniu wianki z kwiatków, które potem sprzedają o zmroku na głównych ulicach Stambułu. To wszystko składa się na przepiękny obraz Stambułu zatopiony w dźwiękach modlitwy Azan, które rozbrzmiewają w całym mieście.

czas trwania: 35 min

TOKIO OD ŚWITU DO ZMIERZCHU - w tym filmie świt jest rzeczywiście przebudzeniem miasta. Ludzie wstają z łóżek i my chcemy na to patrzeć: jak śpią Japończycy? Potem poranna gimnastyka na ulicach i skwerach – tłumy przechodniów robią skłony, wymachy, podskoki. Zwyczajny obrazek, choć nagle w grupie ćwiczących pojawiają się nadzy zapaśnicy sumo. Olbrzymi. Dobroduszni. Ćwiczący razem z dziećmi i staruszkami. Właśnie ta podwójność obrazów jest najciekawsza. Pod cierpliwym spojrzeniem kamery zwykłe sytuacje, jak seans portretowy, wizyta w sklepie mięsnym czy w gabinecie wróża – objawiają swoje drugie, zagadkowe znaczenie. Gdzieś, między kadrami, kryje się inność, odrębność i niedostępność tego świata, mimo dobrze znanych, czasem nawet zbanalizowanych konturów.

Fragmenty filmu, w których pojawia się wątek zbiorowej pamięci, dotyczącej horroru wojny światowej czy niedawnej katastrofy w Fukushimie – stanowią silny kontrapunkt dla zwykłych, rodzajowych scenek tokijskiej codzienności.

czas trwania: 41 min 

Wstęp wolny

www.wfdtd.pl

 

 

Terminy


Termin: 2018-01-23 19:00

Wspierane przez iCagenda