SPEKTAKL "Vladwysockij 2018" - Sala Kameralna SDK

Koncerty - inne
Termin: 2018-01-25 18:00

Miejsce: Staromiejski Dom Kultury  |  Miejscowość: Warszawa

SPEKTAKL "Vladwysockij 2018" - Sala Kameralna SDK

Dziesięć lat temu w Muzeum Literatury odbyła się premiera spektaklu "2374 Vladwysockij", którego tytuł nawiązywał do asteroidy nazwanej tak na cześć Władimira Siemionowicza Wysockiego. 25 stycznia 2018 roku mija 80. rocznica urodzin Poety. Z tej okazji Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie przygotowało nową wersję spektaklu pt. "Vladwysockij 2018".

Spektakl zostanie zaprezentowany 25 stycznia o godz. 18.00 w Sali Kameralnej Staromiejskiego Domu Kultury.

Wstęp wyłacznie za zaproszeniami - informacje szczegółowe można otrzymać w Muzeum Literatury - tel. tel. 22 831 40 61 (centrala)

***

Scenariusz - Maria Dorota Pieńkowska
Reżyseria - Aleksander Trąbczyński
Wysocki I - Mirosław Czyżykiewicz
Wysocki II - Aleksander Trąbczyński
Marina - Halina Rowicka
Muzyk - Witold Cisło

„Prawdy o ojcu trzeba szukać w jego pieśniach” – powiedział syn rosyjskiego barda. W słowach Wysockiego śpiewanych i mówionych przez Mirosława Czyżykiewicza i Aleksandra Trąbczyńskiego ujrzymy dwie twarze Wołodi, jedną: cierpiącą, refleksyjną, liryczną i drugą: jasną, zdecydowaną, ironiczną, a w prowadzonym przez tych dwu artystów dialogu usłyszymy o najważniejszych sprawach jego życia.
Spektakl otwiera pieśń „O Wołodi Wysockim” napisana przez Bułata Okudżawę, zadedykowana jego żonie Marinie – to właśnie jej opowieść zbudowana z fragmentów książki pt. Przerwany lot staje się osnową wątków spektaklu. W roli Mariny Vlady występuje Halina Rowicka.
W drodze swego życia, gdy tylko otworzyła się dla niego możliwość wyjazdów, Wysocki nie omijał Warszawy, a to jak o niej myślał zapisał w przejmującym wierszu Z dziennika podróży.
Krótko przed swoją śmiercią w roku 1980 przebywał w stolicy Polski wraz z ekipą Teatru na Tagance – wystąpił wówczas w roli Hamleta.
I jeszcze... ważna wiadomość. Sponsorem koncertu jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo w czym odkrywamy swoisty wdzięk: W 1978 roku Wołodi i Marinie udało się kupić kawałek gruntu pod Moskwą i przystąpić do budowy własnego domu. Licznik gazowy zainstalowano im dopiero po występie Wołodi w Moskiewskim Klubie Gazowników… [Maria Dorota Pieńkowska]


Organizator: Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza

 

 

Adres:
Rynek Starego Miasta 2, Warszawa

 

Mapa


 

Terminy


Termin: 2018-01-25 18:00

Wspierane przez iCagenda