Pierwsze metro w Afryce, czyli życie codzienne w Addis Abebie w cyklu Kultury i postaci Afryki

Kultura Otwartości
Termin: 2018-01-15 19:00

Zapraszamy na spotkanie w cyklu KULTURY I POSTACI AFRYKI, które odbędzie się w poniedziałek 15 stycznia o godz. 19.00 w Piwnicy Largactil Staromiejskiego Domu Kultury. 

Temat spotkania: 

PIERWSZE METRO W AFRYCE, CZYLI ŻYCIE CODZIENNE W ADDIS ABEBIE

Od niedawna w stolicy Etiopii Addis Abebie funkcjonuje „babur” - pierwsze w Afryce metro, a właściwie kolejka miejska, której jeden odcinek położony jest pod ziemią.

Przejażdżka tą kolejką przez miasto jest pretekstem do obserwacji i analizy gwałtownych zmian kulturowych, które zachodzą we współczesnej Etiopii. Życie codzienne Etiopczyków, a zwłaszcza mieszkańców stolicy, diametralnie zmieniło się na przestrzeni kilku ostatnich lat.

Jednocześnie widoczne jest przywiązanie do tradycji przejawiającej się między innymi w życiu religijnym zarówno chrześcijan, jak i muzułmanów. Tradycja ta jednak pojawia się w nowej odsłonie — w zwyczajach kształtujących się przede wszystkim pod silnymi
wpływami świata Zachodu, ale także w konfrontacji z coraz silniejszą obecnością Chin w Afryce oraz wzorcami ideologicznymi i kulturowymi płynącymi z Bliskiego Wschodu.

Spotkanie poprowadzi dr hab. Hanna Rubinkowska-Anioł (Katedra Języków i Kultur Afryki UW).

Wstęp wolny.

 

Kilka słów o cyklu Kultury i postaci Afryki:

Piękna, ogromna i bardzo zróżnicowana Afryka dała początek całej ludzkości – według wielu źródeł pierwszy człowiek pochodzi właśnie z terenu Abisynii (obecnie Etiopia). Kontynent to 54 państwa, blisko 2 tysiące języków i dialektów -istny tygiel kulturowy, jeden z najszybciej rozwijających się regionów świata, miejsce tętniące różnymi rodzajami sztuki, w którym współistnieją wspaniałe parki przyrodnicze oraz nowoczesne metropolie, gdzie przenoszą się światowi liderzy nowych technologii.

Podczas spotkań poznajemy zróżnicowane kultury poszczególnych regionów Afryki, przenikanie tradycji i nowoczesności a także aktualne trendy kulturowe. Przybliżamy też szereg postaci ważnych dla kontynentu afrykańskiego – zarówno historycznych jak też bardzo aktualnych osobistości świata kultury i sztuki, nauki, społeczników, aktywistów itp.

Zapraszamy na spotkania o kulturach i postaciach Afryki - poniedziałki godz. 19.00.

Organizator – Staromiejski Dom Kultury
Partnerzy- Fundacja Adulis, Fundacja dla Somalii, Forum Kenijsko-Polskie, Centrala – Central Europe Comics Art., Fundacja AfrykaConnect, Fundacja FilmGramm, Katedra Języków i Kultur Afryki Uniwersytetu Warszawskiego, Polskie Towarzystwo Afrykanistyczne

informacje: Paulina Zając, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 22 831 23 75 w. 141

 

 

 

Terminy


Termin: 2018-01-15 19:00

Wspierane przez iCagenda