Hawana i Kalkuta od świtu do zmierzchu

Dyskusyjny Klub Filmów Nieobecnych
Termin: 2018-01-16 19:00

Miejsce: Staromiejski Dom Kultury  |  Miejscowość: Warszawa

Dyskusyjny Klub Filmów Nieobecnych Staromiejskiego Domu Kultury i Fundacja Sztuki Art-House zapraszają na cykl dokumentów zrealizowanych podczas wyjątkowego międzynarodowego projektu “ŚWIAT OD ŚWITU DO ZMIERZCHU".

 

HAWANA OD ŚWITU DO ZMIERZCHU - dokument jest zapisem jednego dnia z życia Hawany. Po mieście, od świtu do zmierzchu, oprowadza nas taksówkarz, który wyznacza linię narracyjną filmu. Z okna jego samochodu widać współczesny obraz Kubańczyków – starych, młodych, bogatych, biednych, wykształconych oraz tych, którym nie dane było się kształcić. Wszystkich łączy wewnętrzna mądrość, pogoda ducha i czasem trudna miłość do Hawany.

Ważnym elementem filmu jest wszechobecna muzyka. Jak duch krąży po mieście i wciela się w różne przedmioty i postacie. Raz wydobywa się z radia, raz z instrumentów grajków ulicznych, innym razem przybiera postać podśpiewujących w pracy robotników, a jeszcze innym - bierze czynny udział w międzypokoleniowej dyskusji pomiędzy matką a córką. Nie zagłuszą jej ani strzały na strzelnicy, ani, coraz bardziej obecne w życiu mieszkańców, fale internetowe. I bez względu na formę, którą muzyka przyjmuje, zawsze łączy ludzi i nadaje rytm tętniącej życiem ulicy.

czas trwania: 60 min

 

KALKUTA OD ŚWITU DO ZMIERZCHU - sercem Kalkuty jest rzeka Ganges, wyraźnie wybijająca rytm, w jakim mieszkańcy budzą się każdego dnia. To nad jej brzeg przychodzą na poranne i wieczorne modlitwy, tu też rozpoczyna się opowieść o tym niezwykłym mieście. Kolory i dźwięki onieśmielają swoją intensywnością, zacierają się granice pomiędzy ubóstwem a przaśnością, Kalkuta jest w ciągłym biegu. Miasto przepełnione jest ludźmi, z których każdy ciężko pracuje aby godnie żyć. Śpiewak z pociągu zbiera na studia syna, dwóch młodych chłopców zajmuje się kozami, aby wydać siostrę za mąż, mała dziewczynka robi akrobacje na linie, utrzymując w ten sposób całą rodzinę.

Pomimo ciężkich warunków, w jakich przyszło im żyć, mieszkańcy Kalkuty nie zapominają o swoich marzeniach i o tym co w życiu jest naprawdę ważne. Studenci uniwersytetu walczą o prawa kobiet, dzieci z Kalighatu uczą się jak dobrze traktować bliźnich, a pracownik Taty rozważa zmianę pracy, marząc o karierze filmowca. Kalkuta na pierwszy rzut oka wydaje się być pogrążona w chaosie, jednak z czasem łatwo zauważyć, że spod tej powierzchowności przebija się niezwykła harmonia, w jakiej mieszkańcy nauczyli się żyć. Pomimo wciąż obecnej na ekranie ciężkiej pracy, z przewijających się twarzy nie znikają uśmiechy, zarówno dziecięce, jak i te doświadczone życiem. Miasto zwalnia dopiero po zmierzchu, aby następnego dnia znów obudzić się w wybijanym przez Ganges rytmie.

czas trwania: 53 min

Wstęp wolny

www.wfdtd.pl 

Adres:
Rynek Starego Miasta 2, Warszawa

 

Mapa


 

Terminy


Termin: 2018-01-16 19:00

Wspierane przez iCagenda