Królowa i wojowniczka Amina w cyklu Kultury i postaci Afryki.

Edukacja międzykulturowa
Termin: 2017-11-27 19:00

Zapraszamy na spotkanie w cyklu KULTURY I POSTACI AFRYKI

Wokół Aminy - hausańskiej królowej i wojowniczki narosło tak wiele legend i opowieści, że trudno powiedzieć, co w odniesieniu do jej życia jest faktem historycznym, a co wymysłem. Wiadomo, że w XVI wieku Amina rządziła królestwem Zazzau położonym na terenie dzisiejszej Nigerii. W stolicy tego królestwa, Zarii do dziś możemy podziwiać niezwykłą architekturę przypominającą o czasach świetności miasta. Amina nie jest jednak zapomnianą postacią historyczną. O jej męstwie i podbojach słyszało każde nigeryjskie dziecko. Do dziś inspiruje nigeryjskich artystów, pisarzy czy twórców filmowych. Prezentacja przybliży postać Aminy i czasy historyczne, w których rządziła. Pokazane zostaną także przykłady twórczych odniesień do rządów tej niezwykłej królowej we współczesnej kulturze nigeryjskiej.

Spotkanie odbędzie się w poniedziałek 27 listopada 2017 o godz. 19.00 w Piwnicy Largactil Staromiejskiego Domu Kultury i poprwadzi je dr Iza Will z Katedry Języków I Kultur Afryki UW.

WSTĘP WOLNY

Kilka słów o cyklu Kultury i postaci Afryki:

Piękna, ogromna i bardzo zróżnicowana Afryka dała początek całej ludzkości – według wielu źródeł pierwszy człowiek pochodzi właśnie z terenu Abisynii (obecnie Etiopia). Kontynent to 54 państwa, blisko 2 tysiące języków i dialektów -istny tygiel kulturowy, jeden z najszybciej rozwijających się regionów świata, miejsce tętniące różnymi rodzajami sztuki, w którym współistnieją wspaniałe parki przyrodnicze oraz nowoczesne metropolie, gdzie przenoszą się światowi liderzy nowych technologii.

Podczas spotkań poznajemy zróżnicowane kultury poszczególnych regionów Afryki, przenikanie tradycji i nowoczesności a także aktualne trendy kulturowe. Przybliżamy też szereg postaci ważnych dla kontynentu afrykańskiego – zarówno historycznych jak też bardzo aktualnych osobistości świata kultury i sztuki, nauki, społeczników, aktywistów itp.

Zapraszamy na spotkania o kulturach i postaciach Afryki - poniedziałki godz. 19.00.

Organizator – Staromiejski Dom Kultury
Partnerzy- Fundacja Adulis, Fundacja dla Somalii, Forum Kenijsko-Polskie, Centrala – Central Europe Comics Art., Fundacja AfrykaConnect, Fundacja FilmGramm, Katedra Języków i Kultur Afryki Uniwersytetu Warszawskiego, Polskie Towarzystwo Afrykanistyczne

informacje: Paulina Zając, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 22 831 23 75 w. 141

 

 

Terminy


Termin: 2017-11-27 19:00

Wspierane przez iCagenda