autor: Michał Czaja
tytuł: Rytm alg
autor okładki i koncepcji graficznej: Piotr Zdanowicz
ilustracje: Ola Wasilewska
seria: Biblioteka Poezjii Współczesnej (tom 201)
liczba stron: 42
miejsce i rok wydania: Poznań 2020
wydawca: Wydawnictwo Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, Staromiejski Dom Kultury w Warszawie.

Michał Czaja (ur. 1983) - poeta, krytyk literacki, pracownik naukowy (współpracuje z IBL PAN). Związany z SDK w Warszawie, gdzie współorganizował festiwale literackie (Manifestacje poetyckie, Literatura jak fotosynteza), warsztaty, spotkania autorkie i seminaria. Stały współpracownik pisma literackiego "Wakat/Notoria". Wydał dwie książki poetyckie: "Bo to nowa krytyka będize o miłości (SDK, 2011) oraz "Sfory" (WBiCAK, 2015). Przetłumaczony m.in. na węgierski, royjski, angielski. Mieszka w Warszawie.

„Rytm alg” to książka, która wpisuje się w nurt biopoetyki. Oprócz oczywistej „eko” wymowy utworów, w najnowszej książce, Czaja skupia się również na liryce miłosnej, wykorzystuje w dyskretny i nieoczywisty sposób język osobisty. Perspektywa biologiczna i społeczna, rozszerzona o wymiar (geo)ontologiczny, rozsadza intymne doświadczenie, nakłada się i rezonuje ze spojrzeniem z bliska. Od maksymalnego oddalenia po komórkowe zbliżenia, od jednostkowego życia po zbiorowy algorytm. „Nie ma powrotu do starych ustawień” pisze Czaja, jednak zwrot w stronę pracy aktorów nieludzkich (tytułowy "rytm alg", ale nie tylko) przynosi pewną nadzieję, jeśli nie na przetrwanie, to na zawiązanie ponadgatunkowej wspólnotowości w obliczu końców świata.