III Konkurs Reportażu Amatorskiego

W dniach 14 - 18 lipca 2014 roku, reportaże nagrodzone w III edycji Konkursu Reportażu Amatorskiego, zostaną pokazane na międzynarodowym festiwalu „Most - Brücke", odbywającym się w dniach 10 - 18 lipca 2014 r. w Słubicach. Zapraszamy! http://www.festiwalmost.pl


17 marca o godz. 19.00 zapraszamy do Księgarni "Wrzenie Świata"
przy ul. Gałczyńskiego 7 w Warszawie na
WIECZÓR Z NAGRODZONYMI

Spotkanie ze zwycięzcami III Konkursu Reportażu Amatorskiego organizowanego przez Staromiejski Dom Kultury we współpracy z Instytutem Reportażu i Fundacją Sztuki Art-House Festiwalem Camera Obscura. W programie pokaz reportaży i rozmowa z twórcami.

- I Nagroda w wysokości 1000 zł, w kategorii "dorośli" - "Piętro ósme", reż. Artur Romanik, za "dużą wrażliwość, dociekliwość, wnikliwość, umiejętność opowiedzenia historii i przekazania emocji, empatię, sprawność montażową".

- I Nagroda w wysokości 1000 zł, w kategorii "młodzież" – "Siostry", reż. Jerzy Czachowski, Justyna Wiorek, za "wrażliwość, wnikliwe spojrzenie na zamknięte środowisko, próbę pogłębionego portretu zbiorowego, dojrzałość i umiejętność opowiedzenia historii".

Zgodnie z regulaminem - nagroda finansowa nie przekazana z powodu nieobecności laureatów ani ich reprezentantów. Przyznano tylko dyplom.

- Wyróżnienie w kategorii "dorośli" – "My się w góry nie nadajemy", reż. Teresa Korczak-Horodyńska, za "wrażliwość, poetyckie kadry, wnikliwość".

- Wyróżnienie w kategorii "dorośli" – "Sport przeciw przemocy", reż. Paweł Kupc, Zbigniew Sołtys, za "wrażliwość społeczną, potencjał dokumentalisty, umiejętność doboru bohaterów, dobre zdjęcia".

- Wyróżnienie w kategorii "dorośli" – "Kino Kujawy", reż. Dawid Rycąbel, za "dojrzałość w narracji, ciekawego bohatera, dużą wrażliwość, duże walory edukacyjne i poznawcze, lekkość w prowadzeniu opowieści".

- Wyróżnienie w kategorii "dorośli" – "Twój syn Dawid", reż. Marcin Kundera, za "intrygującą formę, dobry wybór bohatera, umiejętność opowiedzenia historii".


25 listopada 2013 roku zakończyliśmy przyjmowanie zgłoszeń na III Konkurs Reportażu Amatorskiego. Dziękujemy bardzo za nadesłane zgłoszenia.

Finał konkursu odbędzie się w sobotę 7 grudnia 2013 od godz. 15.00 w Staromiejskim Domu Kultury.

PROGRAM
- godz. 15.00 - 19.00 blok reportaży konkursowych
- godz. 19.00 - ogłoszenie werdyktu Jury, wręczenie nagród
- godz. 19.15 - pokaz najlepszych reportaży Festiwalu Camera Obscura

BLOK REPORTAŻY KONKURSOWYCH

1. "My się w góry nie nadajemy" (3.18 min) reż. Teresa Korczak-Horodyńska
Reportaż przedstawia sylwetkę starszej kobiety, której całe życie skupione jest wokół morza.

2. "Sport przeciw przemocy" (17 min) reż. Paweł Kupc, Zbigniew Sołtys
Pod koniec sierpnia 2011 jednostka penitencjarna w Dobrowie zorganizowała na terenie własnego boiska pokazowy turniej rugby pod hasłem "sport przeciw przemocy". Główną ideą akcji było zwalczanie antagonizmów międzyklubowych i chuligaństwa stadionowego. Sportowcy pokazali, że na boisku walczą z ogromną determinacją i walecznością równocześnie szanując swojego przeciwnika w myśl zasad fair play.

3. "Kino Kujawy" (4.20 min) reż. Dawid Rycąbel
W miejscowości Raciborowice na Dolnym Śląsku znajduje się jedyne w Polsce wiejskie kino - "Kino Kujawy". Działa od ponad 60 lat dzięki uporowi i pasji pana Sławomira Piechockiego.

4. "RAK i ja" (9.41 min) reż. Maciej Koper
Marzena Erm jest wspaniałą osobą, która nie boi się mówić publicznie o swojej chorobie oraz związanych z nią doświadczeniach i emocjach. Mając przy tym nadzieję, osoby w podobnej sytuacji będą lepiej przez ogół społeczeństwa rozumiane.

5. "To ja robotnik leśny - duch puszczy" (15 min) reż. Tomasz Onikijuk, Bogusława Czarkowska
Reportaż pokazuje ludzi, którzy związani byli z Puszczą Białowieską. Przedstawia osady i wsie, które znajdują się na skraju puszczy, dawniej tętniło tam życie, teraz na drzwiach wiszą zatrzaśnięte kłódki, które czas pokrył rdzą.

6. "Trzeba kochać podwójnie" (13 min) reż. Agata Mrozkowiak
Reportaż przedstawia rodziców, których dzieci maja autyzm. Ukazuje postawy i myśli matek. Reportaż powstał na terenie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego we Wschowie.

7. "Abramka Fest" (8 min) reż. Rami Shaya
Reportaż dokumentujący społeczno-artystyczny projekt o tej samej nazwie, angażujący mieszkańców ulicy Abramowskiego - jednej z najbiedniejszych najbardziej zdegradowanych ulic Łodzi. Projekt miał na celu odkrycie ludzkich talentów i kreatywnych potencjałów w wykluczonych obszarach miasta.

8. "Twój syn Dawid" (4 min) reż. Marcin Kundera
Reportaż opowiada o losach młodego człowieka, który próbuje znaleźć swoje miejsce na ziemi. Pisze list do ojca, w którym dzieli się swoimi problemami i szuka odpowiedzi na nurtujące go pytania. Bohater jest prostym chłopakiem z ulicy, który stara się jak może rozliczyć z bolesną przeszłością.

9. "Bunt Art - na Młynie życie sztuką płynie" (16 min) reż. Łukasz Głowacki
Reportaż opowiada o twórczości osób pozbawionych wolności, odbywających karę w Areszcie Śledczym w Poznaniu. Pokazuje działalność zespołu muzycznego Mill Street One, grupy teatralno-kabaretowej prowadzonej przez wolontariuszkę Aleksandrę Gogolińską. Reportaż opowiada o wolnej sztuce, która nie widzi ograniczeń w postaci muru i krat w oknach.

10. "Śląskie Centrum Nauki w Bytomiu" (8 min) reż. Paweł Cichoński
Unikatowa w skali Europy bytomska perła architektury modernistycznej nazywana industrialną katedrą przeszła w ostatnich latach metamorfozę. Korzystając z okazji licealiści pytają Bytomian co sądzą o Śląskim Centrum Nauki.

11. "Siostry" (7 min.) reż. Jerzy Czachowski, Justyna Wiorek
Reportaż o życiu codziennym sióstr zakonnych, pozwalający spojrzeć głębiej niż sugerują stereotypy. Reportaż to nie tylko podróż za zamknięte drzwi, ale także szczere rozmowy. Osią materiału jest szeroko pojęty problem kobiecości zakonnic.

12. "Patologia?" (17 min) reż. Mariusz Seweryn
Osada Fabryczna w Tychach posiada opinię patologicznej. Sytuację pogorszył fakt tragicznej śmierci 18 latka w wyniku interwencji policji. Reportaż stara się określić czy najstarsze osiedle w Tychach ma szansę "wyjść na prostą".

13. "Piętro ósme" (7 min) reż. Artur Romaniuk
Pani Jadwiga ma 83 lata, pochodzi z Wileńszczyzny. W młodości nie miała czasu na naukę i realizowanie swoich ambicji, teraz zmagając się z wieloma chorobami, zamknięta jest w czterech ścianach swojego mieszkania.

14. "Ludzie bezdomni" (11min) reż. Martyna Frąckiewicz, Aleksandra Bilińska
Reportaż przedstawia grupę bezdomnych, mówiących o problemach dnia codziennego a także pasji, osiągnięć, pracy. Stara się ukazać człowieka bezdomnego jako po prostu człowieka, jednego z nas.

15. "Prosimy zachować ostrożność" (12 min) reż. Rafał Paluszkiewicz
Reportaż nakręcony w kaliskim schronisku dla zwierząt. Reportaż pokazuje nasze człowieczeństwo, a także przestrzega przed jego brakiem i pokazuje konsekwencje. Ukazuje również w pewnym sensie cząstkę człowieka w istotach, które nim fizycznie nie są.

16. "Emocje" (5 min) reż. Adrian Łapczyński
Jakie emocje towarzyszą lekarzom, koordynatorom, pacjentom? Jak wygląda proces rekrutacji dawców? Co czują osoby po przeszczepie?

Reportaże z FESTIWALU CAMERA OBSCURA

"DEKALOG PO... DEKALOGU: III. PAMIĘTAJ ABYŚ DZIEŃ ŚWIĘTY ŚWIĘCIŁ"
reż. Maciej Cuske, czas trwania: 44 min
- Grand Prix im. R. Kapuścińskiego na CAMERA OBSCURA 2010;
Mały Staś wkrótce przystąpi do Pierwszej Komunii Świętej. Rodzice i dziadkowie próbują go do tego przygotować. Uwidaczniają się różnice między pokoleniami. Czas święta się zbliża się coraz bardziej. Reżyser skierował kamerę na swoją własną rodzinę i spróbował pokazać zwyczajne życie oraz to, że mimo bałaganu, chaosu i nieporozumień ma ono sens.

"BALLADA O MIELESZKACH"
reż. Jerzy Kalina, czas trwania: 25 minut
- Grand Prix CAMERA OBSCURA 2006
Mieleszki to mała wieś w województwie podlaskim, tuż przy granicy polsko - białoruskiej. Stopniowo wymiera, bo młodzi ludzie uciekają stamtąd do miasta w poszukiwaniu pracy, łatwiejszego życia, rozrywek. Starzy gospodarze jeszcze uprawiają ziemię, hodują bydło i ptactwo, ale coraz ich mniej, coraz bardziej opadają z sił. Ojcowizna powoli zarasta trawą. Młody fotograf Paweł Grześ, student Instytutu Fotografii Twórczej w Opawie w Czechach, zainspirowany pracami Jakuba Smulskiego z Łuki - który zostawił po sobie ponad 200 zdjęć mieszkańców swojej wsi i wielu innych, po których latami podróżował na przełomie XIX i XX w. - postanowił utrwalić na kliszy wszystkich mieszkańców Mieleszek. Odbyło się spotkanie z mieszkańcami i sołtysem wsi, Paweł przedstawił swój zamysł. Niektórzy podchodzili do projektu nieufnie. Starzy, spracowani, prości ludzie podejrzewali, że mogą mieć z tego powodu jakieś kłopoty albo też nie czuli się godni fotografowania. Po co komu ich zdjęcia? - powątpiewali. Pełen zapału student przekonywał, namawiał, ale nie zmuszał. W końcu mógł przystąpić do dzieła. Czarno - białe fotografie, powiększone do rozmiarów metr na metr i oprawione, zawisły na płotach poszczególnych gospodarstw. Powstała jedyna w swoim rodzaju wystawa plenerowa, zorganizowano wernisaż z udziałem gości z powiatu i województwa. Nieco zawstydzeni, ale i dumni "modele" prezentowali swoje zdjęcia. Na krótko wieś znowu ożyła, pojawiła się nadzieja, że ludzie przypomną sobie o Mieleszkach. Są przecież takie piękne.

"REALITY SHOW: WYBORY"
reż. Mikołaj Wawrzeniuk, czas trwania: 25 min
- Nagroda Główna w konkursie ogólnopolskim CAMERA OBSCURA 2011
Dlaczego opozycja brała udział grze, której wynik był z góry wiadomy? Czy uczestnictwo w wyborach mogło zmienić sytuację na Białorusi? Dlaczego reakcja władzy na pokojowe protesty była tak ostra?
Dokument jest próbą analizy prezydenckich wyborów na Białorusi, tego co zdarzyło się przedtem i w ciągu kilku następnych dni po zakończeniu głosowania.

WSTĘP WOLNY. ZAPRASZAMY.


Zapraszamy serdecznie do udziału w III edycji Konkursu Reportażu Amatorskiego organizowanego przez Staromiejski Dom Kultury we współpracy z Instytutem Reportażu i Festiwalem Camera Obscura - Fundacją Sztuki Art - House.
Głównym celem Konkursu jest umożliwienie twórcom amatorskim zaistnienia na polu filmowego reportażu społecznego. Inicjatywa ta jest odpowiedzią na intensywny rozwój oraz wzrost znaczenia mediów obywatelskich oraz serwisów społecznościowych, które umożliwiając komentowanie i kreowanie rzeczywistości ukazują dużą potrzebę ekspresji oraz potencjał twórczy amatorów.
Na zgłoszenia - filmowe reportaże społeczne o tematyce społeczno-kulturalnej, w dwóch kategoriach wiekowych: "młodzież" oraz "dorośli" czekamy do 25 listopada 2013 r. Finał - pokaz zakwalifikowanych reportaży, rozstrzygnięcie i wręczenie nagród wraz odbędą się w dniu 7.12.2013 w Staromiejskim Domu Kultury. Główna nagroda w każdej kategorii wiekowej wynosi 1000 zł. Finał uświetni pokaz najlepszych reportaży Festiwalu Camera Obscura.
Reportaże laureatów zostaną pokazane podczas: Festiwalu Cemera Obscura 2014; "Wieczoru z nagrodzonymi" w Księgarni Instytutu Reportażu "Wrzenie Świata", oraz podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Filmów Nieobecnych, Staromiejskiego Domu Kultury.

Szczegóły w regulaminie.