V Konkurs Reportażu Amatorskiego

 4 grudnia 2015 roku Jury V Konkursu Reportażu Amatorskiego w składzie: Dorota Petrus, Remigiusz Zawadzki, Paulina Zając zdecydowało o przyznaniu następujących nagród:

- I Nagroda w wysokości 1000 zł - reportaż pt. „ Portret potrójny ”, reż. Bartek Tryzna - za piękny film, przedstawienie urody życia, dojrzałość, umiejętne opowiadanie historii, dużo ciepła i empatii.

- II Nagroda w wysokości 600 zł – reportaż pt. „Gdy przyjdzie mi ten świat porzucić”, reż. Mateusz Buława – dyskretny sposób przedstawienia trudnego tematu, dużą delikatność, wrażliwość i szczerość.

- III Nagroda w wysokości 400 zł, – reportaż pt. „SPA”, reż. Marta Tracz – za zabawny, nieoczywisty portret, umiejętność opowiedzenia ciekawej historii w krótkiej formie i sympatyczną bohaterkę

- Wyróżnienie – nagroda rzeczowa - reportaż pt. „Człowiek z Żelaznej”, reż. Lucyna Dąbrowska – za nawiązanie bliskiego kontaktu z bohaterem, wrażliwość.

- Wyróżnienie – nagroda rzeczowa - reportaż pt. „Studium Postaci”, reż. Rafał Makolądra – za bardzo dobre zdjęcia.

- Wyróżnienie – nagroda rzeczowa - reportaż pt. „Może podwieźć ”, reż. Mateusz Wyszogrodzki – umiejętność wybrnięcia z ograniczeń realizacyjnych, zaradność, ciekawy materiał i pozytywnego bohatera.

Serdecznie gratulujemy laureatom.

Nagrodzone materiały zostanąpokazane podczas Planete Doc Bydgoski Aneks 2016 i „Wieczoru z nagrodzonymi” w Faktycznym Domu Kultury Instytutu Reportażu.

 

 

Lista materiałów zakwalifikowanych do finału 5. Konkursu Reportażu Amatorskiego:

1. Monika Krzyszkowska - „Kamienica” (13 min)

Tytułowa kamienica mieści się na terenie dawnego komnpleksy fabrycznego Karola Scheiblera w Łodzi. Kieydś jeden z najnowocześniejszych zakładów przędzalniczych w Europie - obecnie zamieszkana przez potomków byłych pracowników i rodziny, którym miasto przyznało mieszkania.

2. Bartek Tryzna - „Portret potrójny” (15 min)

Grupa fotografów z Polski, Białorusi i Ukrainy podróżuje po Podlasiu i fotografuje ludzi techniką mokrego kolodionu.

3. Mikołaj Gajek - „Fiatem za światem 2015” (4.33 min)

Materiał pokazuje wyprawę zorganizowaną w ramach projektu "Jedziemy po wolność", który ma ideę podróżniczo-artystyczno-społeczną, mówi o m.in. o podróżowaniu, tworzeniusztuki i inspirowaniu młodych ludzi do spełniania marzeń.

4. Rafał Makolądra – „Studium Postaci” (21 min)

Współczesna dokumentalna opowieść o życiu 37-letniego, warszawskiego, artysty malarza. Bohater całkowicie poswięcił się malowaniu obrazów, które nie zawsze dają mu utrzymanie.

5. Magdalena Sienicka – „Kobiety w męskim świecie” (4.27 min)

Reportaż na podstawie ekspertów wypowiadających się na temat zmian społecznych, w wyniku których kobiety zaczynają pracować w męskich zawodach oraz wypowiedzi bohaterek - jak im się pracuje na takich stanowiskach.

6. Mateusz Wyszogrodzki - „Może podwieźć?” (6.54 min)

Jazda komunikacjąmiejskąnie musi oznaczać długiej i nudnej podróży - stara się to dowodnić Robert Chilmończyk znany w Warszawie jako Wesoły Kierowca.

7. Grupa uczniów z Gimnazjum nr.143 w Warszawie - „Zdrowie w twoich rękach” (2.27 min)

Reportaż z akcji promującej zdrowy tryb życia.

8. Mariusz Wirski - „Miłość do Blondynki – kino, ludzie, pasja” (16 min)

Filmowa, nostalgiczna podróż przez lata działalności uniwersyteckiego Dyskusyjnego Klubu Filmowego "Miłość do blondynki". Wielogłos o klubie i projektach, które na zawsze pozostaną w pamieci organizatorów.

9. Lucyna Dąbrowska - „Człowiek z Żelaznej” (22 min)

Historia Kszyśka, 27-letniego informatyka, który zamieszkuje pustostan w centrum Warszawy. Jego zwyczajne do tej pory życie zaczynają wypełniać obowiązki nietypowe jak na XXI wiek. W środku zimy zmuszony jest opóścić squat i wrócićdo rodzinnej miejscowości.

10. Aleksandra Kuśmierska - „Ożyw mnie” (13.07 min)

Materiał o zawodzie animatora tetralnego w Warszawie. Przedstawia historię Romana Haca, aktora Teatru "Lalka" w Warszawie.

11. Magda Parol – „Sensitive Areas” (3.02 min)

Film poruszający temat rasizmu, braku tolerancji i asymilacji wśród mniejszości narodowych we Francji.

12. Marta Tracz – „SPA” (7.47 min)

Reportaż o nietypowym SPA w Warszawie.

13. Małgorzata Dobrowolska – „Pęknięcie na ścianie. Buddyjski klasztor kobiecy oczami europejki” (11.11 min)

Reportaż opowiada o kobietach w Tajlandii, które stawiają pierwsze kroki na ścieżce w pełni wyświęconych mniszek buddyjskich.

14. Mateusz Buława - „Gdy przyjdzie mi ten świat porzucić” (12.29 min)

Materiał dokumentuje niełatwą, wymagającą niekiedy żelaznych nerwów, codzienność pracowników zakładu pogrzebowego, którzy muszą życiowe dramaty swoich klientów godzićz bezduszną, lecz konieczną biurokracją.

Finał – pokaz reportaży finałowych i wręczenie nagród - odbędzie się w piątek 4 grudnia 2015 roku od godz.17.00 w Staromiejskim Domu Kultury.

 

Zapraszamy serdecznie do udziału w V edycji Konkursu Reportażu Amatorskiego organizowanego przez Staromiejski Dom Kultury we współpracy z Instytutem Reportażu i Festiwalem Camera Obscura - Fundacją Sztuki Art – House.

Głównym celem Konkursu jest umożliwienie twórcom amatorskim zaistnienia na polu filmowego reportażu społecznego. Inicjatywa ta jest odpowiedzią na intensywny rozwój oraz wzrost znaczenia mediów obywatelskich oraz serwisów społecznościowych, które umożliwiając komentowanie i kreowanie rzeczywistości ukazują dużą potrzebę ekspresji oraz potencjał twórczy amatorów.

Na zgłoszenia – filmowe reportaże społeczne o tematyce społeczno-kulturalnej czekamy do 22 listopada 2015 r. Finał – pokaz zakwalifikowanych reportaży, rozstrzygnięcie i wręczenie nagród wraz odbędą się w dniu 4 grudnia 2015 r. od godz. 17.00 w Staromiejskim Domu Kultury. Główna nagroda w wynosi 1000 zł.

Reportaże laureatów zostaną pokazane podczas: Planete Doc Bydgoski Aneks 2016; „Wieczoru z nagrodzonymi" w Faktycznym Domu Kultury Instytutu Reportażu oraz podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Filmów Nieobecnych, Staromiejskiego Domu Kultury.

Szczegóły w regulaminie.

 

Pliki do pobrania:
Download this file (5_Konkurs_Reportażu_Amatorskiego_regulamin.pdf)Regulamin229 kB
Download this file (karta_zgłoszeniowa_5_Konkurs_Reportażu_Amatroskiego.pdf)karta zgłoszeniowa186 kB