8 Konkurs Reportażu Amatorskiego 

8 Konkurs Reportażu plakat 2018

 

30 listopada 2018 roku Jury 8.  Konkursu Reportażu Amatorskiego w składzie:

Dorota Petrus, Remigiusz Zawadzki, Paulina Zając zdecydowało o przyznaniu następujących nagród:

- I Nagroda w wysokości 1000 zł  -  reportaż pt.  „Między brzegami”– reż. Jarosław Piskozub i Mikołaj Bielawski  – za uniwersalną i dojrzałą historię opowiedzianą obrazem, filmową, piękną, przemyślaną narrację i precyzyjny montaż, tajemniczość i umiejętne operowanie metaforą.

- II  Nagroda w wysokości 600 zł – reportaż pt. „Nieoczekiwane” - reż. Mateusz Buława - za dojrzałość i konsekwencję narracji wizualnej, artyzm, intymny i cierpliwy portret, umiejętność wniknięcia w środowisko bohatera.

- III Nagroda w wysokości 400 zł – reportaż pt. „Dom” – reż. Justyna Bącal-Ławińska - za przemyślane zdjęcia, pozytywny wymiar opowiedzianej historii, subtelną, wrażliwą obserwację bohaterów oraz dojrzałość narracyjną.

- Wyróżnienie – nagroda rzeczowa -  reportaż pt. „Milena byMops Mościńska”– reż. Mateusz Baran - za dostrzeżenie ciekawej bohaterki w najbliższym środowisku, umiejętność opowiedzenia kompleksowej historii bohaterki w atrakcyjnej i naturalnej formie w krótkim czasie.

- Wyróżnienie – nagroda rzeczowa -  reportaż pt. „Ile starczy sił” - reż. Hanna Kilińska - za dobry kontakt z bohaterem, intymny portret, naturalność i szczerość.

- Wyróżnienie – nagroda rzeczowa -  reportaż pt. „Rodzina” - reż. Karol Kempiński - za wnikliwość obserwacji i dostrzeżenie potencjału tematu.

Serdecznie gratulujemy laureatom!

*************************

LISTA REPORTAŻY ZAKWALIFIKOWANYCH DO FINAŁU

1. „Między brzegami” - reż. Jarosław Piskozub i Mikołaj Bielawski, czas trwania: 15 min
Mężczyzna u schyłku życia szykuje się do wyprawy. Film opisuje nieśpieszną egzystencję i oniryczną podróż w którą wyruszamy wraz z bohaterem.

2. „Milena „byMops” Mościńska” - reż. Mateusz Baran, czas trwania: 3 min
Krótkie przedstawienie osoby oraz pasji Mileny Mościńskiej – osoby uzależnionej od szydełkowania.

3. „Teatr Naumiony” - reż. Zuzanna Jakubowska, Szymon Gawor, czas trwania: 5.56 min
Reportaż opowiada o działalności amatorskiego Teatru Naumionego z Ornontowic i jego znaczeniu dla celebrowania śląskiej kultury i języka.

4. „Być eko. Zielone lekcje” - reż. Monika Grzybowska, czas trwania: 20.28 min
W świecie, w którym wycinana jest Puszcza Białowieska, 95-letnia Irena Fijałkowska walczy o otwocką zieleń. W roli głównej: Irena Fijałkowska Urodzona 12 listopada 1922 r.
Absolwentka wydziału rolnego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Wieloletnia nauczycielka i dyrektorka rolniczych szkół zawodowych. Od 1994 roku aktywny członek koła Polskiego Klubu Ekologicznego „Otwockie Sosny”. Członek kolejnych zarządów koła i kronikarz pracy koła, obecnie honorowy członek zarządu. Działaczka wielu organizacji społecznych, żołnierz AK, laureatka plebiscytu na najbardziej zasłużonego otwocczanina 90-lecia. Niestrudzona w prowadzeniu edukacji ekologicznej i w interwencjach w obronie środowiska przyrodniczego.

5. „Vaquero” - reż. Tobiasz Starczewski, Paweł Starczewski, czas trwania: 10 min
Reportaż o konkurencji jeździeckiej w stylu westernowym- reining'u. O tym efektownym sporcie opowiedzą Marcin Musiał i Jakub Musiał, ojciec i syn, którzy na terenie Jury stworzyli swój mały "Dziki Zachód".

6. „Nieoczekiwane” - reż. Mateusz Buławaczas trwania: 9 min
Na początku widoczne są tylko biało-czarne plamy. Jest duszno i niepewnie, kontrastowe światło wyróżnia cienie układające się w coś. Cienie układają się w kogoś- tworzy się kształt.

7. „Rodzina” - reż. Karol Kempinski, czas trwania: 20 min
27 – październik – tej nocy rozstrzyga się walka o najlepszą drużynę futbolu Amerykańskiego. Kto zdobędzie złoto a kto srebro? Film pokazuje przygotowywania do finału z perspektywy członka zespołu Bydgoszcz Archers - Ile serca i pasji wkładają w to zawodnicy i trenerzy. Jak wyglądają treningi, jakie są emocje przed i podczas meczu.

8. „Dom” - reż. Justyna Bącal-Ławińska, czas trwania: 10 min
Na miłość nigdy nie jest za późno. Można ją znaleźć w najmniej spodziewanym miejscu.
Niebanalna historia kobiety, która zupełnie nieoczekiwanie w drugiej połowie swojego życia odnalazła spokój, szczęście i miłość w Domu Pomocy Społecznej w Pigży. W miejscu, które w naszej świadomości funkcjonuje jako skupisko ludzi nieszczęśliwych, samotnych i biednych, którzy zostali tam umieszczeni przez swoich bliskich wbrew woli.

9. „Ile starczy sił” - reż. Kilińska Hanna, czas trwania: 10 min
Bohaterem filmu jest Henryk, który od 3 lat mieszka w schronisku dla bezdomnych. Marzy o wygranej na loterii by móc odnaleźć swoją córkę i przyjechać do niej.

 

Finał – pokaz reportaży finałowych i wręczenie nagród - odbędzie się w piątek 30 listopada 2018 roku od godz.17.00 w Staromiejskim Domu Kultury.


Zapraszamy.

 

*************************

Zapraszamy serdecznie do udziału w 8. Konkursie Reportażu Amatorskiego organizowanym przez Staromiejski Dom Kultury we współpracy z Instytutem Reportażu i Festiwalem Camera Obscura – Fundacją Sztuki Art-House. Na zgłoszenia - filmowe reportaże społeczne o tematyce społeczno-kulturalnej czekamy do 18 listopada 2018 r. 

Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się 30 listopada 2018 r.

Szczegóły w regulaminie.

Kontakt : Paulina Zając, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 228312375