Konkurs dla Organizacji Pozarządowych (NGO).

 

LAUREACI KONKURSU OFERT DLA ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH
realizowanych we współpracy z Staromiejskim Domem Kultury

***

"Chodźmy po Warszawie - trasy urban art” | "Dźwięki dawnej i nowej Polski” 
"Warszawskie Muzeum Tańca..." | "Zaproszenie do Tanga”
"Nie tylko dworskie zabawy..." | "Zawracanie Wisły kijem”  
"Afrykańskie ścieżki kultury” | "Grajmy razem przed świętami”

 

W wyniku ogłoszonego w listopadzie 2017 r. konkursu wyłoniono osiem projektów, które zostaną dofinansowane przez Staromiejski Dom Kultury ze środków Biura Kultury m.st. Warszawy. Projekty realizowane są w Warszawie, w okresie 20.11-20.12.2017 r. Oto one:

opraga


Projekt:
"Chodźmy po Warszawie - trasy urban art”

Organizator: Stowarzyszenie o!Praga

„Chodźmy po Warszawie - trasy urban art, to cykl 4 wydarzeń – spacerów połączonych ze spotkaniem i dyskusją. Ich wspólnym tematem będzie sztuka uliczna (urban art) – sztuka pojawiająca się w przestrzeni publicznej, wyraz artystyczny mieszkańców miasta, komentarz do bieżących wydarzeń, zapis życia miasta. W trakcie spacerów przewodnik będzie wskazywał i omawiał z uczestnikami poszczególne przykłady sztuki (m.in. murale, graffiti, tagi, wlepki, instalacje), a w trakcie spotkania będzie animował dyskusję o znaczeniu poszczególnych miejsc, haseł i ich odniesieniu do współczesnego życia miasta. Do udziału w wydarzeniach zostaną także zaproszeni twórcy sztuki ulicznej, w tym artyści społecznie zaangażowani, autorzy efektownych murali. 

nn

Pozwoli to uczestnikom na poznanie ich perspektywy, motywacji i celów. Chcemy także stworzyć możliwość do zadawania pytań i wejścia w dialog z artystami, których obecność w dyskursie oficjalnym jest często znikoma, a którzy też sami wyrastają z kultury podziemnej, niezależnej. Umożliwi to uczestnikom przewodnik – Franciszek Płóciennik, zafascynowany bogactwem inspiracji codziennego warszawskiego życia, edukator na co dzień pracujący z rozmaitymi grupami odbiorców - uczniami warszawskich szkół, seniorami, obcokrajowcami żyjącymi w Warszawie i zwiedzającymi ją. Spacery będą prowadzone w dwóch językach - polskim i angielskim."

Spacery/wydarzenia:
- Muranów urban art - 26 listopada 2017 r., w godz. 13.00-15.30 (początek przy kinie Muranów - ul. Andersa 5);
- Praga urban art - 3 grudnia 2017 r., w godz. 13.00-15.30 (początek przy stacji metra Dworzec Wileński - ul. Targowa 74),
- Śródmieście Południowe urban art - 10 grudnia 2017 r., w godz. 13.00-15.30 (początek przy stacji metra Centrum Nauki Kopernik - Pomnik Syrenki);
- Fort Bema urban art - 17 grudnia 2017 r., w godz. 13.00-15.30 (początek przy kościele św. Jozafata - ul. Powązkowska 90).

Wstęp wolny! Szczegóły na stronach Organizatora: facebook.com/stowarzyszenieopraga i www.opraga.pl

na górę

***

 


Projekt:
"Dźwięki dawnej i nowej Polski”

Organizator: Fundacja Ars Chori

Ars Chori Fundacja 512W ramach projektu zapraszamy na koncert promujący polską twórczość muzyczną od dawnych epok po wiek XX. Stąd też tytuł koncertu „Dźwięki dawnej i nowej Polski”. Koncert odbędzie się 9 grudnia 2017 roku o godzinie 19.00 w Bazylice archikatedralnej św Jana Chrzciciela przy ul. Świętojańskiej 8.

Dźwięki Dawnej i nowej Polski 11 WEBKoncert będzie się składał z dwóch części: - część pierwszą wypełni muzyka polska przełomu XVI i XVII wieku, przede wszystkim repertuar religijny przeznaczony do wykonań domowych. Na szczególną uwagę zasługują sonaty biblijne Aldebranda Subissatiego, napisane na podstawie antyfon. Ponadto zabrzmią utwory instrumentalne (canzony, koncerty) jednego z najsłynniejszych polskich kompozytorów baroku - Adama Jarzębskiego i utwory Kaspara Förstera; - głównym punktem drugiej części koncertu jest „Msza Polska” Jana Maklakiewicza z tekstem Marii Heleny Szpyrkówny z 1944 roku. W koncercie udział wezmą: Zespół muzyku dawnej Zespół IL TEMPO pod kierunkiem Agaty Sapiechy, Magda Krysztoforska-Beucher - sopran, Monika Dobrzyńska-Krysiak - sopran,  Zespół Wokalny Ars Chori pod dyrekcją Zbigniewa Tupczyńskiego, Piotr Rachoń - organy.

Wstęp wolny! Szczegóły na stronie Organizatora: www.fundacja.arschori.art.pl

 na górę

***


Projekt:
"Warszawskie Muzeum Tańca - Pola Nireńska & Feliks Parnell”

Organizator: Stowarzyszenie Format Zero

formatzero

WARSZAWSKIE MUZEUM TAŃCA – Pola Nireńska & Feliks Parnell to projekt odnoszący się do kulturalnych aspektów historii Warszawy i dorobku warszawskich tancerzy z okresu międzywojennego. Pozwoli spotkać ze sobą Warszawę dawną i tą obecną, poprzez autorskie prace taneczne Iwony Wojnickiej i Artura Grabarczyka w oparciu o rekonstrukcje prac i metod choreograficznych artystów z okresu 1918-1939, także w kontekście ich biografii i specyfiki tamtych czasów w sztuce i w codziennym życiu. Taniec stanie się tutaj medium do przyjrzenia się historii Warszawy po odzyskaniu niepodległości, roli historii w sztuce oraz sztuki w historii, a także do refleksji nad tym jak teraz - dziesiątki lat później - tworzy się i żyje w stolicy, co zostało z blasku XX-lecia międzywojennego, co nas dziś łączy z "tamtą" Warszawą. 

aaaDziałania (pod nazwą "Weekend z Muzeum Tańca - WARSZAWO TAŃCZ!") odbędą się w Muzeum Warszawskiej Pragi (ul. Targowa 50/52) 16 grudnia 2017 r. (poświęcone Feliksowi Parnellowi) i 17 grudnia 2017 r. (poświęcone Poli Nireńskiej).

W programie:

plakat warszawo

Sobota: 16 grudnia 2017 r.
12:30 - 16:30 Warsztaty z Iwoną Wojnicką
17:00 - 17:30 Wykład Joanny Stasiny na temat życia i twórczości Poli Nireńskiej
18:00 - 19:00 Recital taneczny (taniec i choreografia: Iwona Wojnicka, fortepian na żywo: India Czajkowa)

Niedziela: 17 grudnia 2017 r.
12:30 - 16:30 Warsztaty z Arturem Grabarczykiem
17:00 - 17:45 Wykład Joanny Stasiny na temat życia i twórczości Feliksa Parnella
18:00 - 19:00 Recital taneczny (taniec i choreografia: Artur Grabarczyk, muzyka na żywo: Wiktor Podgórki)

 

Rezerwacje na warsztaty: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Informacja o projekcie (*.pdf)

Wstęp wolny! Szczegóły na stronach Organizatora: 
https://pl-pl.facebook.com/Warszawskie-Muzeum-Tańca-1004031353060401 i http://muzeumtanca.pl

 na górę

 ***

 

partytura


Projekt:
"Zaproszenie do Tanga”

Organizator: Fundacja Partytura

W ramach projektu Fundacja Partytura zorganizuje słowno-muzycznege wydarzenie artystyczne - koncertu tang śpiewanych i instrumentalnych pt. „Zaproszenie do Tanga”. Wydarzenie będzie składało się z: - koncertu zespołu „Tango Mio” w składzie: Monika Kwiatkowska - wokal, Joasia Okoń - skrzypce, Przemysław Wojciechowski - akordeon, Rafał Olewnicki - instrumenty perkusyjne, w czasie którego muzyka będzie przeplatana opowieścią przybliżającą historię tanga w Argentynie, Polsce i na świecie oraz sylwetki najsłynniejszych kompozytorów tang, autorów tekstu i wykonawców, - pokazu tanga w wykonaniu profesjonalnej pary tanecznej.

Wydarzenie odbędzie się dnia 17 grudnia 2017 r. o godz. 18.00 w SALI KAMERALNEJ STAROMIEJSKIEGO DOMU KULTURY W WARSZAWIE przy Rynku Starego Miasta 2.

Wstęp wolny! Szczegóły na stronie Organizatora: https://www.facebook.com/fundacjapartytura i www.fundacjapartytura.pl

 na górę

***

 


Projekt:
"Nie tylko dworskie zabawy..."

Organizator: Stowarzyszenie Twórcze Scena Królewska

W ramach projektu skierowanego do dzieci i młodzieży szkolnej, ich rodziców i wychowawców, zorganizowane zostaną dwie imprezy w Zamku Królewskim w Warszawie - Muzeum. Stworzymy dzieciom i młodzieży możliwość uczestnictwa w zabawach organizowanych w okolicach Świąt Bożego Narodzenia: raz - dla jego wysokości Stanisława Augusta; dwa - dla mieszczan warszawskich.

- 11 grudnia 2017 r. o godz. 10.30 zaprosimy na imprezę "Wszystkiego najlepszego, czyli Wigilia na Nowym Mieście", której integralną częścią będzie spektakl "Dziadek do orzechów" na podstawie opowiadania E. T. A. Hoffmanna. Pokażemy, jak bawiono się w mieszczańskich i szlacheckich domach w XVIII w.
- 18 grudnia 2017 r. godz.12.45 zaprosimy na imprezę "Wszystkiego najlepszego, czyli Wigilia z królem", w czasie której zaprosimy dzieci i młodzież do uczestnictwa w rozrywkach przygotowywanychz okazji grudniowych świąt dla samego króla i jego dworu.

Wstęp wolny! Szczegóły wkrótce.

 na górę

***


Projekt:
"Zawracanie Wisły kijem”

Organizator: Fundacja Modern Art Means Modern Artist Language

W ramach projektu:
mammal logo cor

9 grudnia (Powidoki, MSN nad Wisłą, Wybrzeże Kościuszkowskie 22) godz. 15.00 – 17.00: Zawracanie wysłów kinem: - Wykład o podstawach kina grawitacyjnego, - Ogłoszenie Trzeciego Manifestu Kina G (podróż przez 21 płaskowyżów), - Zadanie domowe

zaw wisly

bajanie – to, co wspólne – to, co mało
prawdopodobne – kulturotwórstwo
– Duży Guliwer i Mały Guliwer – człowiek,
który może być, a nawet jest wszystkim
– zawracanie – myślenie – oko i nieoko

10 grudnia (Wysła, przy Pomniku Syrenki) godz. 12.00 – 15.00: Warsztaty nad Wisłą – wspólne kręcenie filmu w manierze kina g pod hasłem "W kinie g nie ma montażu, ale jest Wysła".

16 grudnia (Państwomiasto, Andersa 29) godz. 18.00: Pokaz filmu nakręconego 10 grudnia, Premiera książki Manifesty kina grawitacyjnego

Wstęp wolny! Szczegóły na stronie Organizatora: www.mammal.pl
i https://pl-pl.facebook.com/Fundacja-Mammal-652777168096144/

 na górę

***

 

filmgramm alfa 02


Projekt:
"Afrykańskie ścieżki kultury”

Organizator: Fundacja FilmGramm

Głównym celem projektu jest kształtowanie postaw otwartości, tolerancji i zrozumienia dla innych kultur przez Polaków, świadomość oraz zrozumienie tożsamości kulturowej oraz stworzenie warunków dla wszechstronnej edukacji kulturalnej a także ułatwianie społeczeństwu dostępu do kultury. Projekt stawia sobie również za cel prezentację osiągnięć kinematografii afrykańskiej, przybliżanie i objaśnianie różnic kulturowych regionów afrykańskich; zwalczanie negatywnych stereotypów; budowa zainteresowania Afryką i kształtowanie świadomości o jej współczesnej rzeczywistości i kulturach.

Projekt obejmie:

- 4 pokazy filmowe wraz z dyskusjami: - 8 grudnia godz. 19.00, Piwnica Largactil SDK - film pt.: DIFRET; - 12 grudnia godz. 19.00, Piwnica Largactil SDK - film pt.: Sembene!; - 13 grudnia godz. 19.00, Biblioteka Publiczna m. st. Warszawy (ul. Koszykowa 26/28) - film pt.: Bi Kidude na celowniku; - 14 grudnia godz. 19.00, Centrum Wielokulturowe (ul. Jagiellońska 54) - film pt.: HEDI;

- 6 spotkań (prezentacje z wykorzystaniem materiałów zdjęciowych i filmowych oraz krytyczna dyskusja) dotyczących kultur Afryki i postaci zasłużonych w tworzeniu kultury, historii Afryki, współczesnych zjawisk kulturowo społecznych w Afryce, które odbędą się w gimnazjach i liceach w Warszawie; oraz w ramach Uniwersytetu III Wieku. Spotkania realizowane we współpracy z Fundacją Adulis oraz Fundacją dla Somalii;

- warsztaty artystyczne w ramach Afrykańskiego Studia Sztuki Expresywnej dla podopiecznych przedszkoli oraz uczniów klas podstawowych, zapoznające z różnymi formami sztuki afrykańskiej. Spotkania realizowane we współpracy z Fundacją Adulis oraz Fundacją dla Somalii;

- warsztaty antydyskryminacyjne połączone z tworzeniem toreb z hasłami antydyskryminacyjnymi dla dzieci i młodzieży ze środowisk nieuprzywilejowanych i zagrożonych wykluczeniem - podopiecznych Fundacji Arka oraz Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Praga Południe. Warsztat zostanie zrealizowany przez Fundację Klamra.


Wstęp wolny! Szczegóły na stronie Organizatora: https://www.facebook.com/afrykamera i www.filmgramm.org

 na górę

***

 

14656427 694397247374472 7720080496059148866 n


P
rojekt: "Grajmy razem przed świętami”
Organizator: Stowarzyszenie Graj Muzyko

W ramach projektu "Grajmy razem przed świętami - dla nieprofesjonalistów, dla młodziezy i dorosłych, dla przyjemności"zorganizowane zostaną trzy dwugodzinne warsztaty zespołowe (możliwe jest uczestniczenie w całym cyklu lub w wybranych zajęciach), w dniach 2, 9, 16 grudnia 2017 r. (godziny popołudniowe), dla osób grających na różnych instrumentach (niezależnie od poziomu gry). Uczestnicy każdorazowo dostaną nuty 2-3 utworów (kolęd i innych melodii kojarzących się ze świętami Bożego Narodzenia), zaaranżowane na zespół instrumentalny w odpowiedni sposób, wypraktykowany przez Stowarzyszenie Graj Muzyko. 

Grudniowe.warsztaty

Pod okiem dwóch wykwalifikowanych instruktorów opracują swoje partie, od razu ćwicząc je w muzycznym kontekście innych instrumentów. 

Pod koniec każdej lekcji wykonywany zostanie mini-koncert podsumowujący pracę (uczestnicy przychodzą ze swoimi instrumentami). Warsztaty realizowane będą w siedzibie partnera projektu - Galerii Apteka Sztuki, Warszawa Al. Wyzwolenia 3/5.

Wstęp wolny! Szczegóły na stronie Organizatora: www.muzaventura.pl
i https://www.facebook.com/muzaventura/

 na górę

***

WYNIKI KONKURSU (z dnia 16.11.2017 r.) DOFINANSOWANIA OFERT ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH! [Pobierz tutaj!]

***

Ogłoszenie konkursowe:

Konkurs dla Organizacji Pozarządowych (NGO).
Konkursu ofert realizowanych we współpracy z Staromiejskim Domem Kultury!

Staromiejski Dom Kultury (SDK) ogłasza konkurs dla Organizacji Pozarządowych (NGO) na działania zgodne z paragrafem 7 pkt. 5 Statutu Staromiejskiego Domu Kultury – „inspirowanie działań artystycznych i kulturalnych oraz różnorodnych form spędzania czasu wolnego we współpracy z organizacjami pozarządowymi, samorządowymi oraz innymi placówkami kultury” (tekst jednolity: uchwała Nr LXXI/1855/2013Rady m.st. Warszawyz dnia 21 listopada 2013 r.).

Zasady naboru projektów do dofinansowania oraz zasady realizacji, rozliczenia i sprawozdawczości określa Regulamin (dokumenty do pobrania - poniżej).
Termin nadsyłania zgłoszeń: 15 listopada 2017 r., godz. 16:00

Na realizację konkursu SDK przeznacza kwotę 70.000 zł.
Minimalna wysokość dofinansowania to 4.000,00zł (słownie: cztery tysiące), maksymalna 15.000,00 zł (słownie: piętnaście tysięcy).
Warunkiem przystąpienia do konkursu jest realizacja projektu wspólnie ze Staromiejskim Domem Kultury.
Projekty wyłonione w Konkursie muszą być realizowane w terminie od 20 listopada 2017 r. do 20 grudnia 2017 r.
Jeden projektodawca może złożyć maksymalnie dwa projekty.