Spotkanie z Marią Halber i Martyną Tomczyk - rozmawia Justyna Sobolewska

Literatura
Termin: 2020-12-08 18:00

Miejsce: online

Wtorek, 8 grudnia 2020 r. o godz. 18:00
Spotkanie online.

Zapraszamy na spotkanie autorskie dwóch debiutujących w tym roku w Staromiejskim Domu Kultury poetek: Marii Halber, autorki książki "Przejścia" i Martyny Tomczyk, autorki tomu "Zajezdnia utrata". Rozmowę z poetkami poprowadzi Justyna Sobolewska z Tygodnika "Polityka".

O książkach:

„Przejścia” Marii Halber

Bohaterka zawartych w książce wierszy czasem przemyka chyłkiem ulicami lub przeciska się między ludźmi, przelewa się przez łącza internetu, przejeżdża tramwajem przez sparaliżowane miasto, a kiedy indziej sama leży bez ruchu na kafelkach łazienki i w tym leżeniu odmawia uczestnictwa w świecie.

Pozorna ulotność jest być może największą siłą tej książki – stojącej w opozycji wobec przyciężkich, zestalonych kanonów i uniwersaliów. Fragmentaryczne jak powyrywane kartki z notatnika wiersze w „Przejściach” są efektem nieustannego kadrowania rzeczywistości i jej okrutnego kawałkowania, siekania na skrawki. Być może to jedyny sposób, by się do tej rzeczywistości przymierzyć, a co za tym idzie – także zmierzyć się z nią w codziennej walce?

„Zajezdnia utrata” Martyny Tomczyk

W debiutanckiej książce Martyny Tomczyk to, co dziewczęce, miesza się z tym, co miejskie, a przeistoczeniom bohaterki towarzyszą przeobrażenia miast. Nie jest to jednak rozwój linearny, jak w opowieściach formacyjnych, raczej rejestr dezorientujących okoliczności oraz portret zdezorientowanych współpasażerów, którzy podobnie jak bohaterka próbują wydostać się na otwartą przestrzeń, wolną od rygorów i dyscyplinujących spojrzeń.

Tomczyk interesują okresy przejściowe, widmowe przystanki, cielesna wylinka. W pewnej mierze są to wiersze transformacyjne – badające zarówno jej fizyczny, jak i psychiczny wymiar. Ich wielką siłą jest tematyzowanie tego, o czym nie lubimy pamiętać, kiedy już odnajdziemy własną stabilizację i zakorzenimy się w jednym miejscu.

Wydarzenie na fb: https://www.facebook.com/events/388328952515773/

 

 

Terminy


Termin: 2020-12-08 18:00

Wspierane przez iCagenda