RAJZY PO STOLICY!

Inne
Termin: 2019-07-06 - 2019-07-27

Miejsce: Warszawa

Polecamy Państwa uwadze cykl spacerów "Rajzy po stolicy!" organizowany przez Fundację "Bez Wizy". Projekt realizowany od czerwca do września 2019 r. Projekt współfinansuje m.st. Warszawa. Wstęp wolny!

Organizatorzy zapraszają na letnie wędrówki po tajemnicach stolicy, śladami artystów, rzemieślników i twórców wszelakich: „(...) Uruchomimy wehikuł czasu... Natkniemy się na historyczne postaci, zobaczymy zdjęcia nieistniejących budowli, usłyszymy głosy z przeszłości. A we wrześniu spotkamy się na wiślanych bulwarach, by uczestniczyć w wyjątkowym, plenerowym przedstawieniu „Cyd - jeszcze nie premiera”, opartym na arcydziele Corneille’a w tłumaczeniu Jana Andrzeja Morsztyna."

PROGRAM - LIPIEC 2019:
start - godz. 11.00; koniec - godz. 12.30


6 LIPCA - WESOŁA

Sacrum, profanum i...?
start: kościół Opatrzności Bożej, ul. P. Skargi 2

Wasilij Kandinskij pisał: „Dzieło sztuki jest zawsze dzieckiem swego czasu, często kolebką naszych uczuć.” Wyprawa do jeszcze niedawno podwarszawskiej miejscowości da nam możliwość spotkania z unikatową w skali światowej twórczością Jerzego Nowosielskiego.Wraz z Martą Tarnawską, malarką, pracownikiem Zamku Królewskiego, zastanowimy się, czy sztuka XX wieku, oprócz nowoczesnych środków wyrazu, może wnieść wartości duchowe do sztuki sakralnej?

13 LIPCA - PRAGA-POŁUDNIE
Wersal Warszawy
start: Rondo Waszyngtona, róg ul. Francuskiej

Ulica Francuska i jej przecznice nie bez przyczyny nazywane są „Wersalem Warszawy” (a jest tutaj i ulica Wersalska!). Dzielnica pełna jest bowiem historycznych zagadek. Podobno kiedyś znajdowała się po lewej stronie Wisły (!) i rósł tutaj królewski dąb Sasów. Jednakże Saska Kępa to przede wszystkim ulubione miejsce pisarzy, piosenkarzy, malarzy i architektów... 

14 LIPCA - WOLA
Jest w duszy polskiej ukryty zakątek...
start: ul. Powązkowska, brama św. Honoraty

Stare Powązki - miejsce ostatniego spoczynku wielu znanych Polaków, ale także zbiór wybitnych dzieł sztuki rzeźbiarskiej. Będziemy meandrować wśród grobowców malarzy, rzeźbiarzy i architektów. W towarzystwie specjalisty – artysty rzeźbiarza Michała Banaszka - przyjrzymy się modom i epokom, w których powstawały ich dzieła.

20 LIPCA - ŻOLIBORZ
Piękny Brzeg - inspiracje!
start: pl. Wilsona, brama ParkuS. Żeromskiego

Dzielnica bliska nie tylko politykom, ale i wielu twórcom. Opowiemy, jak w czasach PRL żoliborscy artyści sprytnie radzili sobie z cenzurą. Odpowiemy na pytania: w jaki sposób plac Wilsona przyczynił się do rozsławienia polskiej muzyki ludowej? Dlaczego Stefana Żeromskiego okrzyknięto skandalistą dwudziestolecia? A nawet ”na żywo” usłyszymy głosy z przeszłości…

21 LIPCA - TARGÓWEK
Miłość, szmaragd i krokodyl, czyli biżuteria na Targówku
start: ul. św. Wincentego 15, brama cmentarza żydowskiego

Wędrując ulicami dzielnicy namawiani będziemy do kupna „starych” bibelotów i biżuterii. Nazwy ulic pochodzące od szlachetnych kamieni, anegdoty związane z postaciami literackimi i historycznymi kojarzącymi się z tymi miejscami - będą dla nas pretekstem do poznania sztuki jubilerskiej dawnych epok. Odwiedzimy ponadto cmentarz żydowski. Zgłębiając tajemnicze znaki na macewach poznamy szczegóły życia niezwykłych ludzi, którzy na nim spoczywają.

27 LIPCA - WILANÓW
Jak Agostino Locci pałac budował...
start: ul. St. Kostki Potockiego 10/16,
brama do Pałacu Wilanowskiego

Nie ma piękniejszego zakątka niż Wilanów. Można go śmiało nazwać perłą baroku i klasycyzmu. Stanowi symbol potęgi króla i Rzeczpospolitej, a jednocześnie był świadkiem najosobliwszych w świecie zdarzeń miłosnych... Ale pałac to nie jedyne fascynujące miejsce w Wilanowie. Poprowadzimy Państwa, wraz z prawdziwym Sarmatą (!), wokół okolicznych budynków, wyjaśniając ich funkcje, odkrywając związane z nimi tajemnice. Dowiecie się, skąd w Wilanowie styl mauretański, nauczycie się najprostszych zasad heraldyki stosowanej, a może nawet zobaczycie kość mamuta!?

28 LIPCA - MOKOTÓW
Maurowie i Górale
start: róg ulic Puławskiej i Belgijskiej

Maurowie i górale? W Warszawie? Dokładnie tak! Do tego historia pewnego hrabiego… szalonej miłości… wybitnego przemysłowca… i pomysłowej architektury... Wędrując po Mokotowie zobaczymy wybitne dzieło Zofii Stryjeńskiej oraz perłę architektoniczną funkcjonalizmu. Rozwiążemy zagadkę, w jaki sposób Mokotów jest związany z Matejką i dlaczego akurat tutaj stanął pomnik krakowskiego malarza.

 

Organizator: Fundacja Bez Wizy
Projekt współfinansuje m.st. Warszawa
Patronat: Staromiejski Dom Kultury

 

 

 

Terminy


Okres: Od 2019-07-06 do 2019-07-27

Wspierane przez iCagenda