"Nagła śmierć głównego bohatera" - wystawa BUDAPESZT - WARSZAWA

suden nGaleria Promocyjna Staromiejskiego Domu Kultury razem z Galerią LATARKA w Budapeszcie, zapraszają na wystawę sztuki współczesnej:

Nagła śmierć głównego bohatera // Sudden death of a hero

Otwarcie 25 kwietnia 2018 r. o godz 19.00 w Budapeszcie!
Adres: Przestrzeń artystyczna KUBIK, Jászai Mari tér 5-6., Budapeszt, 1137

 

Wystawa w Budapeszcie: Galeria LATARKA - 25 kwietnia - 24 maja 2018 r.
Wystawa w Warszawie: Galeria PROMOCYJNA - 6 czerwca - 1 lipca 2018 r.

Kuratorzy: Patrycja Rup (PL), Kaja Werbanowska (PL), Tomasz Piars (PL / HU)
Artyści: Jakub Ciężki (PL), Bartosz Kokosiński (PL), Ivo Nikic (PL); Tomasz Piars (PL / HU), Dariusz Gwizdala (HU), László Győrffy (HU), Pap Ramona (HU), Aron Baráth (HU)

Wydarzenie: https://www.facebook.com/events/1521479127963537/
Galeria LATARKA: https://www.facebook.com/LATARKA-154833964720440/
Galeria PROMOCYJNA: goo.gl/Neun62

 

le roi est mort, vive le roi!

W okresie średniowiecza we Francji po śmierci króla marszałek dworu natychmiastowo ogłaszał imię nowego monarchy, by nie dopuścić do sporów i walk o sukcesję. „Le roi est mort, vive le roi!” ( z franc. ,,umarł król, niech żyje król!”) - to skondensowany podwójny przekaz oznajmiający fakt negatywny, ale zarazem, natychmiastowo nakazujący celebrację wyboru nowego przywódcy. Zmiana następuje błyskawicznie, nie pozostawia czasu na wątpliwości, gwarantuje kontunuację i bezpieczeństwo. „Le roi est mort” pozbawione drugiego członu wywołuje przeciwny skutek, budzi lęk i niepokój, może nieść ze sobą poważne konsekwencje, a w szczególności kłopoty.
Wyobraźmy sobie sytuacje w których dobre wiadomości nie nadchodzą. Główny bohater na którego liczyliśmy od początku, na którego właściwie skierowano naszą uwagę, ponosi porażkę i ginie. Ani śladu nowego protagonisty. Kryzys w centrum dowodzenia spowodowany brakiem lidera. Kim był ten bohater? Tradycyjnym zlepkiem pozytywnych cech i wcieleniem cnót, a może nawróconym pijakiem i bandytą? To nie ważne, widzieliśmy już wielu, narzuconych i wybranych. Tym razem rezygnujemy z bohatera.
Czy świat bez przywódcy/lidera skazany jest na porażkę? Czy wizja świata pozbawionego liderów to wizja utopijna? Przywódca/lider/bohater jako główna figura, koncentrująca uwagę i ulokowana w centrum wydarzeń pełni kluczową role w rozwoju akcji. Na nim skupione są oczy tłumów, o nim piszą/mówią, jego portretują. Wreszcie staje się reprezentacją zbiorowego interesu, twarzą dla tłumu, jego ustami. Czyimi słowami przemawia? Komu pomaga? Może stał się ofiarą swojego losu, generując bieg zdarzeń zamienił się w zdalnie sterowany mechanizm? Nie wprowadzajmy głównego bohatera do akcji, przyjrzyjmy się pozostałym postaciom, zwierzętom i obiektom, czy machineria zdarzeń nadal funkcjonuje sprawnie?

Artyści polscy:

Bartosz Kokosiński
www.bartoszkokosinski.com

Jakub Ciężki
www.culture.pl/en/artist/jakub-ciezki

Ivo Nikić
https://www.instagram.com/ivonikic/

 

Artyści węgierscy:

Dariusz Gwizdala
https://www.works.io/dariusz-gwizdala ; https://www.saatchiart.com/gwizdala

László Győrffy
http://www.laszlogyorffy.eu/

Pap Ramona
http://papramona.blogspot.hu/ ; https://www.saatchiart.com/ramonapap

Aron Baráth
https://www.instagram.com/aron_barath/