Lista reportaży zakwalifikowanych do Finału 7. Konkursu Reportażu Amatorskiego

Lista reportaży zakwalifikowanych do Finału 7. Konkursu Reportażu Amatorskiego.

1. „ Schody” - reż. Natasza Parzymies i Szymon Mrzygłód, czas trwania: 7.45 min

Schody są niezauważalne dopóki nie zaczną nam przeszkadzać. O pokonywaniu ich, radości z życia oraz absurdach małych i dużych.

2. „Życie jest piękne” - reż. Monika Mocarska, czas trwania: 8.40 min

Tadeusz Grabowski urodził się w 1921 roku. Samotnie mieszka w głębi wiźnieńskiej kolonii, daleko od głównej trasy. Pierwsze skrzypce zrobił jeszcze przed wojną. Był wówczas uczniem piątej klasy. Potem zainteresował się nutami i lutnictwem.

3. „Mistrz” - reż. Karolina Zarębska, Maciej Kotasiński, czas trwania: 6.17 min

Film opowiada historię płatnerza - Jerzego Hendzlika, mieszkańca Kłobucka, który całe swoje życie poświęcił swojej pasji - wykłuwaniu zbroi.

4. „Inspicjent” – reż. Aleksandra Kuśmierska, czas trwania: 13.39 min

Krótki dokument z serii „Niewidzialni ludzie teatru”.

5. „Utracone ciepło” – reż. Anna Beata Barańska, czas trwania: 5.34 min

Ten film jest dokumentacją ostatnich dni elektrociepłowni w Iłży wykorzystującej węgiel jako źródło ciepła, która lada moment zostanie przekształcona w gazową. Ostatni transport węgla, przyjemne ciepło które dają piece węglowe, żarzące się iskry, wysiłek palacza, który pracuje nieraz w pocie czoła i jego chwila zadumy nad tym co było i będzie w tym miejscu. Wszystko to próba uchwycenia klimatu tego miejsca, jego temperatury i przywiązania człowieka do swojej pracy. Ostatecznie elektrociepłownia została zmodernizowana w 2012 a głównym źródłem energii stał się gaz ziemny i energia słoneczna, które jednak pozbawiają to miejsce specyficznego poczucia ciepła, z jakim elektrociepłownia jest kojarzona.

6. „12 miesięcy słońca, część 2” - reż. Michał Barański, czas trwania: 12.56 min

Druga część dyptyku "12 miesięcy słońca" o podtytule „Bishan” (w języku afaan oromo to słowo oznacza wodę) porusza jeden z najistotniejszych problemów mieszkańców Etiopii. Woda pitna jest jedną z najcenniejszych rzeczy dla lokalnych społeczności. Jak możemy się dowiedzieć od mieszkańców pomimo wielu pozytywnych zmian jakie zachodzą w kraju w zakresie dostępu do wody, choroby związane z jej brakiem stanowią w dalszym ciągu poważny problem, a wysiłki podejmowane aby rozwiązać ten problem, są niewystarczające.

7. „Nie bawiłam się lalkami” – reż. Marta Tracz, czas trwania: 13 min

Film o pani Jadwidze Dudziak, sanitariuszce Powstania Warszawskiego i losach Anny Klein, która ukrywała się u niej i jej rodziny. Film powstał we współpracy z grupą „Documentarium” Domu Kultury Śródmieście, Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Żydowskim Instytutem Historycznym.

8. „Droga powrotna”– reż. Mateusz Żegliński, czas trwania: 23 min

Film opowiada o Eryku, osiemnastolatku, który przechodzi okres próbny w ośrodku leczącym od uzależnień. Od tego testu zależy, czy zostanie przyjęty do społeczności MONAR-u. Eryk nie ma pewności, czy będzie mógł pozostać w ośrodku, żeby rozpocząć terapię. Jednak obiecał już mamie, że zacznie się leczyć.Film powstał na Akademii Sztuki w Szczecinie w Pracowni Malarskiej dr Zbigniewa Rogalskiego.

9. ”Chwile” – reż. Bartosz Dominik, czas trwania: 9 min

Para zdobywa tytuł Mistrza Świata tańców latynoamerykańskich.

10. „Droga Weterana – pokonać Hańczę” – reż. Rafał Makolądra, czas trwania: 30 min

Film opowiada historię żołnierza Sebastiana Marczewskiego, bohater filmu został ranny w Afganistanie, gdzie wskutek eksplozji miny podłożonej przez talibów, doznał złamania kręgosłupa. Cudem, uszkodzeniu nie uległ rdzeń. Pasją Sebastiana jest nurkowanie głębinowe, weteran zamierza pobić rekord i jako pierwszy człowiek na świecie, przepłynąć Hańczę najgłębsze polskie jezioro wzdłuż, przy jego dnie.

Finał – pokaz reportaży finałowych i wręczenie nagród - odbędzie się w piątek 12 maja 2017 roku od godz.17.00 w Staromiejskim Domu Kultury.

Zapraszamy.