Webinar: Dlaczego potrzebujemy intersekcjonalności?

Kultura Otwartości
Termin: 2021-01-29 18:00

„Jestem czarną, queerową kobietą. Jeśli ktoś nęka mnie na ulicy, nie wiem, czy to dlatego, że jestem czarna, czy dlatego, że jestem kobietą, czy dlatego, że jestem queer. Bo może tak być jednocześnie z trzech powodów. Jednak wiele ruchów na rzecz sprawiedliwości społecznej nie uwzględnia sposobów, w jaki nasze wielokrotne tożsamości oddziałują na siebie i krzyżują się ze sobą.”
Ijeoma Oluo, So You Want To Talk About Race
 
W piątek 29.01.2021 o godz. 18.00 zapraszamy na webinar, który poprowadzi dr Margaret Amaka Ohia-Nowak.
 
Tytuł: DLACZEGO POTRZEBUJEMY INTERSEKCJONALNOŚCI?
 
LINK: https://zoom.us/j/92554918210?pwd=WjRFV0ZxcTJlUWY1UzJpdW1KT0o4Zz09

Meeting ID: 925 5491 8210
Passcode: 075586

 
Intersekcjonalność, pojęcie wprowadzone do badań nad rasizmem przez Kimberley Crenshaw w 1989 roku, zakłada, że praca na rzecz równości społecznej powinna uwzględniać to, że aspekty tożsamości przenikają się ze sobą i zazębiają, a różne typy przywilejów społecznych i dyskryminacji nakładają się na siebie i wzajemnie wzmacniają.
 
Doświadczenie osób ciemnoskórych w Polsce i na świecie jest ukształtowane przez coś więcej niż tylko kolor skóry czy rodzaj włosów, bo „rasa” nie jest jedyną cechą ich tożsamości. Dyskryminacja, z którą się spotykają, dotyczy więc nie tylko ich „rasy”, ale także innych przesłanek, takich jak płci, klasy, pochodzenia lub seksualności (tzw. dyskryminacja krzyżowa).
 
Spotkanie będzie okazją do zastanowienia się nad tym, jak uwzględniać różne aspekty tożsamości i sytuacji osób ciemnoskórych w Polsce. Dlaczego powinniśmy stosować paradygmat intersekcjonalny zarówno w teorii, jak i w praktyce antyrasizmu? Dlaczego wzięcie pod uwagę wszystkich tożsamości w działaniach antyrasistowskich jest najbardziej inkluzywną alternatywą dla status quo? 

 

 

Terminy


Termin: 2021-01-29 18:00

Wspierane przez iCagenda