SERYJNI POECI W WARSZAWIE. Piotr Sommer o książce „Tysiąc sztuk awangardowych” Kennetha Kocha

Klub Literacki
Termin: 2019-12-12 18:00

Miejsce: Staromiejski Dom Kultury - Piwnica Largactil

12 grudnia 2019 r., godz. 18.00 - Staromiejski Dom Kultury w Warszawie - Piwnica Largactil

SERYJNI POECI W WARSZAWIE.
Piotr Sommer o książce „Tysiąc sztuk awangardowych” Kennetha Kocha
prowadzenie: Justyna Sobolewska

„Tysiąc sztuk awangardowych” to książka złożona z krótkich utworów scenicznych Kennetha Kocha. Piotr Sommer wybrał i przetłumaczył 80 tekstów jednego z najświetniejszych poetów amerykańskich XX wieku – jedynego autora wywodzącego się ze „szkoły nowojorskiej”, tej „ostatniej awangardy” zeszłego stulecia, którego przekłady do tej pory nie były publikowane w Polsce.

„Tysiąc sztuk awangardowych”, cykl krótkich i bardzo krótkich utworów scenicznych, wcale nieźle zdaje sprawę z całożyciowej fascynacji Kocha teatrem. A może nie tyle teatrem, ile wierszem, który poza wiersz wykracza i ku teatrowi zmierza. „Co komu po sztuce teatralnej, która nas nawet nie przenosi poza obszar wszelkich sztuk?” – pyta jedna z anonimowych postaci w ostatniej odsłonie cyklu. No pewnie, wolałoby się taką sztukę teatralną, która przenosi. Nie sądzę, żeby zniecierpliwiony ton tego zdania dotyczył tylko sceny. Bo i co komu po wierszu, który kurczowo trzyma się samego siebie (wiersza)? który wyczerpuje się i spełnia w samym sobie? Co komu po wierszu, który nas „nie przenosi” poza wiersz? – pisze Piotr Sommer w posłowiu książki.

Kenneth Koch (1925-2002) – amerykański poeta, dramaturg, profesor, aktywny od lat 50. aż do śmierci w wieku 77 lat. Koch był prominentnym członkiem szkoły nowojorskiej w poezji, obok m.in. Franka O’Hary i Johna Ashbery'ego. W Polsce twórczość Kocha ukazywała się m.in. kilkakrotnie na łamach Literatury na Świecie: LnŚ nr 7/1986 (tzw. niebieski numer, zreadgowany i przetłum. głównie przez P. Sommera); LnŚ nr 10-11/2000 (351-352); Sześć sztuk awangardowych, przeł. P. Sommer) oraz w dwóch antologiach poezji amerykańskiej: "Od Walta Whitmana do Boba Dylana: Antologia poezji amerykańskiej", Kraków 1998, wybrał i przeł. S. Barańczak; "O krok od nich: Przekłady z poezji amerykańskiej", Wrocław 2006, wybrał i przeł. P. Sommer.

Piotr Sommer (1948) poeta, eseista, tłumacz współczesnej poezji anglosaskiej, redaktor naczelny miesięcznika „Literatura na Świecie” (od 1994 r.). Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i PEN Clubu. Absolwent anglistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Autor kilkunastu książek poetyckich. Laureat wielu nagród, m.in. Nagrody im. Barbary Sadowskiej, Nagrody Fundacji im. Kościelskich (1988) i Nagrody Poetyckiej Silesius za całokształt twórczości (2010), w 2007 r. otrzymał także słoweńską nagrodę Cristal Vilenica. Dwukrotnie (2006, 2010) nominowany do Nagrody Literackiej Nike.

 

 

Terminy


Termin: 2019-12-12 18:00

Wspierane przez iCagenda